Selahattin Yusuf'un romanlarında yapı ve izlek
Structure and theme in selahattin Yusuf's novels
  1. Tez No: 954149
  2. Yazar: ZİLAN ARITAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanlık tarihinin en eski geleneklerinden biri olarak ortaya çıkan anlatılar, yalnızca bireysel deneyimleri aktaran bir tür değil; aynı zamanda toplumların kolektif hafızasını, geçmişten günümüze kadar değişen değer ve yargılarını, sosyal ve siyasi olgularını da ortaya koyan bir tür olarak karşımıza çıkar. Selahattin Yusuf'un romanları da bireyin çağdaş dünyada yaşadığı yalnızlık, aidiyetsizlik, kimlik arayışları gibi temel duyguların etrafında şekillenen anlatılardır. Yazar, karakterlerinin içsel çatışmalarını ve yaşadıkları bunalımları derinlikli bir anlatımla okuyucuya sunar. Yusuf'un metinlerinde yer alan karakterlerin, geçmişin yükü ve geleceğin belirsizliği arasında sıkışıp kaldıkları görülür. Selahattin Yusuf, edebiyat dünyasına birçok alanda katkı sağlamış bir yazardır. Üniversite yıllarından beri yazın hayatına aktif olarak devam eden Yusuf, roman, hikâye, inceleme, deneme gibi birçok alanda eser vermiştir. ''Selahattin Yusuf'un Romanlarında Yapı ve İzlek'' adlı çalışmamızda nitel araştırma yöntemi kullanılarak yazarın dört romanı incelenir. Üç bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde; Selahattin Yusuf'un hayatı, edebi kişiliği ve eserlerine yer verilir. Yazarın hayatına ve eserlerine ilişkin genel bilgiler sunularak, yazın hayatını etkileyen bireysel ve toplumsal unsurlar hakkında genel analizler yapılır. Ayrıca, yazarın edebi anlayışına ve yazınsal yönelimlerine ilişkin genel bir çerçeve sunulur. Selahattin Yusuf Romanlarında Yapı olarak isimlendirilen ikinci bölümde romanların isim-içerik ve olay örgüsü, bakış açısı ve anlatıcı, zaman, mekân ve kişilere ayrıntılı bir biçimde yer verilir. Selahattin Yusuf Romanlarında İzlek adı verilen üçüncü bölümde ise, romanlarında işlenen yalnızlık, sevgisizlik, kaçış gibi temalar incelenir. Yusuf'un bireyin yalnızlık ve sevgisizlik duyguları etrafında inşa ettiği anlatılar, modern insanın aidiyet ve kimlik arayışına ilişkin sorunlarını yansıtır.
Özet (Çeviri)
Narratives, which have emerged as one of the oldest traditions in human history, are not merely a means of conveying individual experiences; they also reflect the collective memory of societies, their evolving values and judgments from past to present, as well as various social and political phenomena. The novels of Selahattin Yusuf are structured around fundamental emotions such as loneliness, alienation, and the search for identity in the modern world. The author presents the inner conflicts and existential crises of his characters with profound depth and narrative richness. The characters in Yusuf's works are often portrayed as being trapped between the burdens of the past and the uncertainties of the future. Selahattin Yusuf is a significant figure who has contributed to the literary world across various genres. Actively engaged in writing since his university years, Yusuf has authored novels, short stories, essays, and critical analyses. In this study titled“Structure and Theme in the Novels of Selahattin Yusuf”, four of his novels are examined using a qualitative research method. The study is composed of three chapters. The first chapter provides an overview of Selahattin Yusuf's life, literary personality, and works. It offers general insights into the individual and social elements that have influenced his literary journey, as well as a framework outlining his literary approach and stylistic tendencies. The second chapter, titled Structure in the Novels of Selahattin Yusuf, analyzes the relationship between title and content, plot structure, narrative perspective, time, setting, and characters. The third chapter, Themes in the Novels of Selahattin Yusuf, focuses on recurring motifs such as loneliness, lovelessness, and escape. These themes, constructed around the individual's experience of isolation and emotional deprivation, reflect the modern human's struggle for belonging and identity.