Effect of rigidity and fiber reinforcement on the reversed cyclic behavior of shear std connectors
Rijitliğinin ve çelik lifli betonun başlıklı kesme kamalarının tersinir tekrarlı yükleme altındaki davranışına etkisi
- Tez No: 95426
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
vıı ÖZET RIJITLIGININ VE ÇELİK LİFLİ BETONUN BAŞLIKLI KESME KAMALARININ TERSİNİR TEKRARLI YÜKLEME ALTINDAKİ DAVRANIŞINA ETKİSİ Bu çalışmanın amacı, tekrarlanan - tersinir yüklemeye maruz kalan rijit ve yarı rijit başlıklı kesme kamalı itip çıkarma elemanlarına beton döşemeyi çelik liflerle güçlendirmenin etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, yük kontrolünde tekrarlanan - tersinir yüklemenin yapıldığı beş itip çıkarma deneyi uygulanmıştır. Bu elemanlar binalarda depreme karşı tasarlanan çerçevelerde kullanılan normalden daha fazla bükülmeye maruz kalan kirişleri temsil etmektedir. Bu yüzden elemanlarda normal mukavemetli beton kullanılmıştır. Deney parametreleri başlıklı kamaların rijitliği ve beton döşemeye eklenen çelik liflerdir. Başlıklı kamanın rijitliği çelik kirişe kaynaklandığı dip noktasında bırakılan sisteme süneklik kazandıran boşluk ile kontrol edilmektedir. Çelik lifler beton döşemenin çekme dayanımım arttırarak göçme mekanizmasını beton döşemenin yarılmasından başlıklı kamaların çelik kirişten dışarı çekilerek kesilmesine dönüştürmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT EFFECT OF RIGIDITY AND FIBER REINFORCEMENT ON THE REVERSED CYCLIC BEHAVIOR OF SHEAR STUD CONNECTORS The aim of this study is to investigate the effect of fiber reinforcement on the behavior of rigid and semi-rigid shear stud connector under reversed cyclic loading. For this purpose, five push-out tests with load control reverse cyclic loading have been conducted. Since these specimens are thought to be the subassemblages of the frame beam elements of which larger curvatures take place along the length, in buildings, normal strength concrete is chosen as commonly applied. The test variables are the rigidity of the shear studs and the fiber reinforcement. The rigidity of the stud is controlled by the space allowed at the bottom of the stud. This improves the failure mode to be in a more ductile manner. Additionally introducing the steel fibre reinforcement parameter to increase the tensile strength of the concrete slap and eventually change the failure mode from splitting of the concrete slap to shearing and pulling out the stud connectors from the steel beam.