Sahte hesap kullanımının psikolojik dinamikleri: Siber dissosiyasyon, ruhsal travma, takıntılı davranışlar ve şiddet eğilimi arasındaki ilişki
Psychological dynamics of fake account use: The relationship between cyber dissociation, psychological trauma, obsessive behaviors, and violence tendency
- Tez No: 954354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TÜRKMEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sosyal medya platformları günden güne büyüyerek etkisini geniş kitlelere yaymaktadır. Özellikle gençler arasında popüleritesi daha fazladır. Giderek büyüyen bu mecralar, sahte hesap kullanımını da yaygınlaştırmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı sahte hesap kullanımın psikolojik dinamikleri olarak takıntılı davranışlar, çocukluk çağı ruhsal travmaları, dissosiyatif yaşantılar ve şiddet eğilimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemini üniversitede eğitim gören 18-30 yaş arasındaki 102 öğrenciden oluşturmaktadır. Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği, Şiddet Eğilimi Ölçeği ve Maudsley Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler çevrim içi ortamda Google Forms üzerinden doldurulmuştur. Örneklem 102 kişiden (sahte hesap kullanan 51 kişi ve sahte hesap kullanmayan 51 kişi) oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms are growing daily, spreading their influence to a wider audience. They are particularly popular among young people. These growing platforms are also driving the use of fake accounts. In this context, the study aimed to evaluate the relationship between obsessive behaviors, childhood psychological trauma, dissociative experiences, and violent tendencies as psychological dynamics behind fake account use. The study sample consisted of 102 university students aged 18-30. The participants were provided with a Demographic Information Form, the Childhood Psychological Trauma Scale, the Dissociative Experiences Scale, the Violence Tendency Scale, and the Maudsley Obsessive-Compulsive Symptom Inventory. The questionnaires were completed online via Google Forms. The sample consisted of 102 individuals (51 individuals using fake accounts and 51 individuals not using fake accounts).