Reşit Hanadan'ın romanlarında halk bilgisi unsurları üzerine bir inceleme
A study on elements of folklore in Reşit Hanadan's novels
- Tez No: 954432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KUZAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Halk bilgisi unsurları, bir toplumu geçmişten günümüze taşıyan maddî ve manevî tüm değerleriyle anlamak açısından büyük bir öneme sahiptir. Bir toplumun tarihî, siyasî, dinî, ekonomik ve sosyo-kültürel özellikleriyle doğrudan ilişkili olan bu unsurlar, toplumları yansıtmak amacıyla sanat eserlerinde yer bulur. Özellikle roman gibi edebî eserlerde halk bilgisi unsurları, hem toplumu tanıtmak hem de toplumsal hafızayı koruyup inşa etmek için kullanılır. Çağdaş Türk Edebiyatı alanında Balkan Türkü yazar ve şairlerinin katkıları büyüktür. Batı Trakya, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Romanya, Gagauz Türkleri ve Kosova'daki Türkler, bölgenin nüfusunda azınlık olmalarına rağmen kültürlerine sahip çıkmış ve bu bölgelerde canlı bir Türk edebiyatı oluşturmuşlardır. Bu süreçte pek çok önemli yazar ve şair yetişmiştir. Kosova Cumhuriyeti'nin Prizren iline bağlı Mamuşa köyünde yaşayan Reşit Hanadan, yazdığı dokuz romanla, bölgedeki Çağdaş Kosova Türk Edebiyatı'nın en önemli temsilcilerindendir. Hanadan, yöre halkının yaşadığı tarihî ve sosyal olayları gerçekçi bir şekilde eserlerine yansıtmaya çalışmıştır. Bu bağlamda, romanlarında Kosova'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde halk bilgisine ve nesiller boyu devam ettirilen geleneklere yer vererek Kosova Türklerinin millî kimliklerini korumak ve varlıklarını sürdürmek için verdikleri mücadeleyi, hayatta kalma çabalarını anlatmıştır. Hanadan'ın romanlarındaki halk bilgisi unsurları, toplumsal hafızayı koruma ve inşa etme açısından önemli bir işleve sahip olmuştur. Bu çalışmada, Reşit Hanadan'ın“Sel”,“Taş Yerinde Ağırdır”,“Başka Olur Rumeli'nin Harmanı”,“Elveda Hüdavendigar Diyarı”,“Rumeli'den Çıktık Yola”,“Rumeli Dert Yumağı”,“Rumeli Deryasında Boğdular Bizi”,“Erken Çöker Karanlık Buralara”ve“Kalk Gidelim Rumeli'ye”adlı romanları halk bilimi perspektifinden incelenerek, eserlerindeki halk bilgisi unsurları tespit edilmiştir. Böylece, Kosova Türk halk bilgisi unsurlarının Reşit Hanadan'ın edebî yaratımındaki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Konu hakkında yapılan ilk ve tek çalışma olma özelliği taşıyan bu çalışmanın, hem içerik olarak Reşit Hanadan hakkında yapılacak araştırmalara hem de yöntem açısından vii benzer nitelikteki çalışmalara kaynak teşkil etmesi ve halk bilimi alanına katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Folklore elements are of great importance in understanding a society with all its material and spiritual values passed from the past to the present. These elements, which are directly related to a society's historical, political, religious, economic, and socio-cultural characteristics, find their place in various works of art to reflect the society. Especially in literary works such as novels, folklore elements are used both to introduce the society and to preserve and construct the collective memory. In the field of Contemporary Turkish Literature, Balkan Turkish writers and poets have made significant contributions. Despite being a minority in the population of the region, the Turks in Western Thrace, Bulgaria, North Macedonia, Albania, Montenegro, and Kosovo have maintained their culture and created a vibrant Turkish literary scene, producing many important writers and poets. Reşit Hanadan, who lives in the village of Mamuşa in the Prizren district of the Republic of Kosovo, is one of the most important representatives of Contemporary Kosovar Turkish Literature with his nine novels. Hanadan has aimed to realistically reflect the historical and social events experienced by the local people. In this regard, he has intricately woven the folklore, passed down through generations, into his works, particularly in the areas where Turks live densely in Kosovo. In his novels, he writes about the struggle of the Turkish people in the region to preserve their national identity, continue their existence, and their efforts to survive. The folklore elements in Hanadan's novels also play an important role in preserving and constructing the collective memory. This study aims to examine Reşit Hanadan's novels, namely“Sel”,“Taş Yerinde Ağırdır”,“Başka Olur Rumeli'nin Harmanı”,“Elveda Hüdavendigar Diyarı”,“Rumeli'den Çıktık Yola”,“Rumeli Dert Yumağı”,“Rumeli Deryasında Boğdular Bizi”,“Erken Çöker Karanlık Buralara”ve“Kalk Gidelim Rumeli'ye”, from a folklore perspective and identify the folklore elements within them. In doing so, it aims to reveal the influence of the folklore elements of the Turkish people, especially those living in Mamuşa, on Hanadan's literary creativity. ix As the first and only study on this topic, this work aims to contribute both in terms of content and methodology to the existing literature on Reşit Hanadan and similar studies, while also offering a valuable contribution to the field of folklore studies.