Human-place entanglement in contemporary british fiction from the material ecocritical lens: Ian McEwan's Nutshell, Brian Clarke's The Stream and Jim Crace's Being Dead
Çağdaş ingiliz romanında maddesel ekoeleştiri gözünden insan-mekan düğümü: Ian McEwan'ın Nutshell, Brian Clarke'ın The Stream ve Jim Crace'in Being Dead romanları
- Tez No: 954431
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ÖZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Maddesel ekoeleştiri maddenin sadece eyleyici değil aynı zamanda hikayeci olduğu önermesine dayanan teorik ve felsefi bir duruştur. Maddesel ajanlar tarafından anlatılan anlatılara odaklanan maddesel ekoeleştiri, yeni maddeci ve ekoeleştirel düşünce kalıplarından gelişmiştir. Bu düşünce kalıplarını, uzun süredir insana atfedilen yeteneklerin aslında insan olmayan maddeler tarafından paylaşıldığını da öne sürerek etkili bir şekilde harmanlamıştır. Bu şekilde maddesel ekoeleştiri, insan ve insan olmayan maddeyi sadece dünyanın oluşumunda değil aynı zamanda bu oluşum hikayesinin anlatımında iç içe geçmiş bir ilişki içerisinde, birbirine dolanık eş ortaklar olarak düşünen sağlam ve eleştirel bir çerçeve sunmuştur. Maddesel ekoeleştiri tarafından sunulan bu çerçeveden faydalanan bu çalışma, insan ve maddesel çevre arasındaki bu dolanıklığa odaklanarak, çağdaş İngiliz romanlarından yer odaklı üç anlatıyı, sıralamak gerekirse Ian McEwan'ın Nutshell (2016), Brian Clarke'ın The Stream (2000) ve Jim Crace'in Being Dead (1999), incelemeyi amaçlamıştır. İnsan ve mekan arasındaki bu hiç bitmeyen diyaloğu vurgulamak için bu romanlar var olmanın üç evresini sırasıyla göstermektedir: fetüs, yaşayan beden ve çürüyen beden. Bu romanlardaki arada kalmış varlıklar tarafından anlatılan bu hikayeler, hem insan hem de insan olmayan karakterler için değişen çevrelerinde kendilerini yeniden konumlandırmak üzere kullandıkları bir hayatta kalma içgüdüsünün ürünüdür. Bu tez, Nutshell'daki fetüsün, The Stream'deki dişi balık ve alabalığın, ve Being Dead'deki ölü bedenlerin anlattığı canlı ve özgün hikayelerin, hem edebi hem de evrimsel düzeyde birer uyum stratejisi olarak işlev gördüğünü; bu stratejiler aracılığıyla söz konusu sınırda konumlanan varlıkların değişen maddesel koşullara yanıt verdiğini öne sürmektedir. Bu bağlamda, romanlarda insan ile maddesel mekan arasındaki iç içe geçmişliğe vurgu yapılarak insan/insan olmayan ikiliği çözülmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Material ecocriticism is a theoretical and philosophical stance which is based on the premise that matter is not only agentic but also storied. Focusing on the narratives told by material agents, material ecocriticism is developed from both new materialist and ecocritical frames of thought and effectively merges them while asserting that the abilities that are attributed to human beings for so long are actually shared by the nonhuman world, as well. By doing that, material ecocriticism provides a substantial and critical frame of reference which deems human and nonhuman as equal partners entangled in an intricate relation not only in the forming of the world but also in the narrative of this forming. Drawing from this theoretical perspective offered by material ecocriticism, this dissertation aims to examine three place-conscious narratives from contemporary British fiction: namely, Ian McEwan's Nutshell (2016), Brian Clarke's The Stream (2000), and Jim Crace's Being Dead (1999), by focusing on this entangled relationship between the human and the material environment. In order to emphasise this never-ending dialogue between human and place, these novels are chosen to refer to the three stages of being respectively: foetus, living body, and putrefactive body. Produced by the liminal beings in these novels, these narratives are the products of a survival instinct for both human and nonhuman characters to reposition themselves in a changing material environment. This dissertation argues that the vivid and specific stories narrated by the foetus in Nutshell, the hen fish and the trout in The Stream, and the dead bodies in Being Dead function as adaptation strategies, both at a literary and evolutionary level, through which these liminal entities respond to changing material conditions, thereby emphasising the entanglement between human and material place and ultimately deconstructing the human/nonhuman binary in these novels.