Türkiye'deki erıgeron L. (asteraceae) cinsinin taksonomik revizyonu
The taxonomical revision of the genus erigeron L. (asteraceae) in Turkey
- Tez No: 954514
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN SEMİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Erigeron cinsindeki taksonların karmaşık coğrafi dağılımı, cins içerisinde sistematik açıdan güvenilir morfolojik karakterlerin azlığı ve bazı taksonların agamospermi göstermesi gibi nedenlerden dolayı cins içindeki ilişkiler yeterince aydınlatılamamıştır. Bu nedenle, cins üzerindeki sistematik çalışmaları küresel olmaktan ziyade bölgesel olarak gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de doğal yayılış gösteren Erigeron cinsine ait taksonların eksik betimlemelerinin tamamlanması, polen morfolojilerinin tanımlanması, taksonlara ait yayılış bilgilerinin güncellenmesi ve nrDNA genomunda yer alan ITS ve cpDNA genomunda yer alan trnL-trnF gen komleksine ait nükleotit dizilerinin kullanılmasıyla cinse ait taksonların filogenetik ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında sırasıyla arazi çalışmaları, yurtiçi ve yurtdışı herbaryumlar ziyaretleri, tip örnekleri incelemeleri, taksonlara ait morfometrik ve palinolojik ölçümler ve bu veriler kullanılarak istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın devamında ITS ve trnL-trnF DNA dizileri kullanılarak taksonlar arasındaki filogenetik ilişkiler ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre; Erigeron s.l. cinsinin Erigeron ve Psychrogeton olmak üzere iki cinsten oluştuğu gösterilmiştir. Erigeron cinsinin ülkemiz sınırları içinde 3 tanesi endemik olan 15 taksonla, Psychrogeton cinsinin ise 2 taksonla temsil edildiği belirlenmiştir. Palinolojik verilere göre her iki cins de trikolporat ve ekinat polen tanelerine sahipken, Psychrogeton polen tanelerinin prolat-sferoidal, Erigeron polen tanelerinin ise oblat-sferoidal veya suboblat şekle sahip oldukları belirlenmiştir. DNA dizi analizi sonuçlarına göre Erigeron cinsi içinde dört ana grup belirlenmiştir. İlk grup Asterineae alt tribusu içinde yer alan Psychrogeton taksonlarından oluşurken, ikinci grup iki seksiyona ait ve geçmişte Conyza olarak adlandırılan E. bonariensis, E. sumatrensis (sect. Conyza) ve E. canadensis (sect. Caenotus) taksonlarını içermektedir. Üçüncü grup hem moleküler hem de palinolojik verilerle desteklenen E. karvinskianus-E. annuus kladının oluşturduğu gruptur. Son grup ise ayrımları net olarak gerçekleşmeyen ancak diğer gruplardan bariz bir şekilde ayrılan sect. Trimorpha ve sect. Erigeron taksonlarının oluşturduğu gruptur. Bu sonuçlar ilgili gruplarının polifiletik olduğunu ortaya açıkça göstermektedir. Ayrıca, çalışma kapsamında gerçekleştirilen arazi çalışmalarında Uludağ'dan E. akaydinii Günal & Semiz taksonu bilim dünyası için yeni bir tür olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The complex geographical distribution of taxa within the genus Erigeron, the scarcity of reliable morphological characters for systematic purposes, and the occurrence of agamospermy in some taxa have hindered the clarification of relationships within the genus. Consequently, systematic studies on the genus have been conducted regionally rather than globally. In this thesis, the aims were to complete the missing descriptions of taxa naturally distributed in Turkey, to characterize their pollen morphology, to update their distribution data, and to elucidate the phylogenetic relationships of the taxa using nucleotide sequences of the ITS region from nrDNA and the trnL-trnF complex from cpDNA. The study involved fieldwork, visits to domestic and international herbaria, examination of type specimens, as well as morphometric and palynological measurements, followed by statistical analyses of these data. Subsequently, phylogenetic relationships among the taxa were inferred based on ITS and trnL-trnF DNA sequences. The results demonstrated that Erigeron s.l. comprises two genera, Erigeron and Psychrogeton. Within the borders of Turkey, Erigeron is represented by 15 taxa, three of which are endemic, whereas Psychrogeton is represented by two taxa. Palynological data revealed that both genera possess tricolporate and echinate pollen grains; however, the pollen grains of Psychrogeton are prolate-spheroidal, while those of Erigeron are oblate-spheroidal or suboblate. DNA sequence analyses indicated the presence of four main groups within Erigeron. The first group consists of Psychrogeton taxa belonging to the subtribe Asterinae. The second group comprises E. bonariensis and E. sumatrensis (sect. Conyza) together with E. canadensis (sect. Caenotus), previously referred to as Conyza. The third group is formed by the E. karvinskianus–E. annuus clade, supported by both molecular and palynological data. The last group consists of taxa from sect. Trimorpha and sect. Erigeron, which, although clearly separated from the other groups, cannot be distinctly differentiated within themselves. These findings clearly demonstrate that these groups are polyphyletic. Furthermore, during the fieldwork carried out within the scope of this thesis, E. akaydinii Günal & Semiz was described as a species new to science from Bursa Uludağ.