Söke ovası ikinci ürün pamuk ekim alanlarında yeşilkurt [helicoverpa armigera (hübner) (lepidoptera: Noctuidae)]'un popülasyon değişimi ve bulaşıklık oranının belirlenmesi
Population fluctuation and determination of infestation rate of cotton bollworm [helicoverpa armigera (hübner) (lepidoptera:noctuidae)] in second crop cotton fields in söke plain
  1. Tez No: 954521
  2. Yazar: SABİHA SİNEM GÜGERCİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİME BAYINDIR EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yeşilkurt, [Helicoverpa armigera (Hübner) (Lepidoptera: Noctuidae)] pamuğun en önemli zararlılarından birisidir ve özellikle generatif organlarda zarar yaparak pamukta önemli ürün kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışma, yeşilkurtʼun ergin popülasyon değişimini ve bulaşıklık oranını saptamak amacıyla delta tipi eşeysel çekici tuzakların yerleştirildiği ikinci ürün pamuk tarlalarında 2023 ve 2024 yıllarında Söke ilçesine bağlı üç ilçede yürütülmüştür. Bu amaçla, Akçakonak, Doğanbey ve Güllübahçe mahallelerinde üç adet ikinci ürün pamuk tarlası belirlenmiş ve tuzaklardaki ergin bireyler düzenli olarak sayılmıştır. Ayrıca, yeşilkurt'un bulaşıklık oranı 100 tarak, 100 çiçek ve 100 koza kontrolü yapılarak saptanmıştır. Tarak, çiçek ve koza üzerinde zararlının yumurtası, larvası ve/veya larva zararının bulunduğu pamuk bitkileri bulaşık olarak kaydedilmiştir. Bulaşıklık oranı, elde edilen sayısal veriler kullanılarak yüzde olarak hesaplanmıştır. Yeşilkurt'un popülasyon değişiminin belirlenmesi için asılan tuzaklarda ergin birey sayısı 2023 yılında Akçakonak mahallesinde eylül ayında, Doğanbey ve Güllübahçe mahallelelerinde ise temmuz ayında en yüksek seviyeye ulaşmıştır. 2024 yılında ergin birey sayısı Akçakonak, Doğanbey ve Güllübahçe mahallelerinde eylül ayında en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Bulaşıklık oranı 2023 yılında Akçakonak, Doğanbey ve Güllübahçe mahallerinde sırasıyla %57, 61 ve 45; 2024 yılında ise sırasıyla %12, 16 ve 16 olarak kaydedilmiştir. Yeşilkurt'un popülasyon takibinin yapıldığı pamuk tarlalarında 2023 yılında tuzaklarda yakalanan ergin bireylerin sayısı 2024 yılından daha yüksek saptanmıştır. Buna paralelel olarak 2023 yılında zararlının pamuğun tarak, çiçek ve kozasında meydana getirdiği bulaşıklık oranı da daha fazla görülmüştür. Sonuç olarak, yeşilkurt'un popülasyon dalgalanmasını ve bulaşıklık oranını belirlemek amacıyla yürütülen bu çalışmada, ergin bireylerin delta tipi eşeysel çekici tuzaklarla izlenmesinin mücadele zamanını belirlemede ve mücadeleye karar vermede önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cotton bollworm [Helicoverpa armigera (Hübner) (Lepidoptera: Noctuidae)] is one of the most important pests of cotton and causes significant crop losses in cotton, especially generative organs, by doing damage. This study was carried out in three neighborhoods of Söke district in second-crop cotton fields where delta-type sexual attractant traps were set in order to determine the adult population fluctuation and infestation rate of the cotton bollworm in 2023 and 2024. For this purpose, three second-crop cotton fields were determined in the Akçakonak, Doğanbey, and Güllübahçe neighborhoods, and the adult individuals in the traps were counted regularly. In addition, the infestation rate of cotton bollworm was determined by checking 100 squaers, 100 flowers, and 100 bolls. Cotton plants with pest eggs, larvae, and/or larval damage on squares, flowers, and bolls are recorded as infected. The infection rate was calculated as a percentage using the numerical data obtained. The number of adult individuals in the traps set to determine the population fluctuation of cotton bollworm reached the highest level in September 2023 in the Akçakonak neighborhood and in July in the Doğanbey and Güllübahçe neighborhoods. In 2024, the number of adult individuals reached the highest level in September in the Akçakonak, Doğanbey, and Güllübahçe neighborhoods. The infection rate was recorded as 57, 61, and 45% in the Akçakonak, Doğanbey, and Güllübahçe neighborhoods in 2023, respectively, and 12, 16, and 16% in 2024, respectively. In the cotton fields where the population of the cotton bollworm was monitored, the number of adult individuals caught in traps in 2023 was found to be higher than in 2024. In parallel with this, the rate of infestation caused by the pest in cotton squaers, flowers and bolls was observed to be higher in 2023. In conclusion, in this study conducted to determine the population fluctuation and infestation rate of the cotton bollworm, it was concluded that monitoring the adult individuals with delta-type sexual attractant traps is important in determining the time of control and in deciding on the control.