Derin öğrenme kullanarak konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde maksiller sinüs patolojilerinin otomatik tespiti, sınıflandırılması ve segmentasyonu
Automatic detection, classification and segmentation of maxillary sinus pathologies in cone-beam computed tomography images using deep learning
  1. Tez No: 954524
  2. Yazar: GHAZAL SAFARI SABERKASBAKHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ÜSAME ÖZİÇ, DOÇ. DR. MELEK TAŞSÖKER BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Maksiller sinüs, paranazal sinüsler içinde en erken gelişen ve en büyük olan yapıdır. Üst çenede yer alan bu sinüs, solunan havayı filtreleme, ısıtma ve nemlendirme görevlerini üstlenir. Sinüzit, mukozal kalınlaşma, kistler ve opasiteler gibi patolojiler; yüz ağrısı, burun tıkanıklığı ve koku kaybı gibi klinik şikayetlere yol açabilir. Bu patolojilerin doğru şekilde tespit ve sınıflandırılması, yayılım ve ciddiyetin belirlenmesi açısından büyük önem taşır. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT), üç boyutlu görüntüleme kapasitesiyle bu analizlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında, KIBT görüntülerinde yapay zeka destekli maksiller sinüs patolojilerinin tespiti, sınıflandırılması ve segmentasyonu gerçekleştirilmiştir. Burada sınıflandırma işlemi bağımsız bir adım olarak değil, tespit sürecine entegre biçimde gerçekleştirilmiş ve her tespit aynı zamanda ilgili patoloji sınıfını da belirlemiştir. Necmettin Erbakan Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı ile iş birliği yapılarak, etik kurul onayıyla 100 KIBT görüntüsü toplanmış ve patolojilerin bulunduğu kesitler etiketlenmiştir. Veri seti; normal, hava-sıvı seviyesi, mukozal kalınlaşma, tam opaklaşma ve mukus retansiyon kisti olmak üzere beş farklı kategori üzerinden YOLO11 algoritmasının tüm alt modelleriyle eğitilmiş ve test edilmiştir. Sonuçlarda YOLO11m modeli, patoloji tespiti ve segmentasyonunda en yüksek performansı göstermiştir. Ortalama kesinlik, duyarlılık, F1-skor ve mAP değerleri, modelin yüksek doğruluk ve güvenilirlik sunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca YOLO11s modeli, hava segmentasyonu görevinde öne çıkmıştır. Geliştirilen klinik karar destek sistemi, maksiller sinüs patolojilerinin otomatik, hızlı ve güvenilir biçimde analizini sağlamaktadır. Bulgular, modellerin farklı patoloji türlerini yüksek başarıyla ayırt edebildiğini ve klinik uygulamalarda değerli bir araç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The maxillary sinus is the largest and earliest developing paranasal sinus, located in the upper jaw with functions of filtering, warming, and humidifying inhaled air. Pathologies such as sinusitis, mucosal thickening, cysts, and opacities may cause facial pain, nasal obstruction, and loss of smell. Accurate detection and classification are essential for evaluating their extent and severity. Cone-beam computed tomography (CBCT), with its three-dimensional imaging capability, is widely used for such analyses. This thesis proposes an AI-assisted system for the detection, classification, and segmentation of maxillary sinus pathologies in CBCT images. Unlike traditional approaches, classification was integrated into the detection process, so that each identified region was simultaneously assigned a pathology class. With ethics approval, 100 CBCT scans were collected in collaboration with the Department of Oral, Dental, and Maxillofacial Radiology at Necmettin Erbakan University. Annotated images were categorized into five groups: normal, air-fluid level, mucosal thickening, complete opacification, and mucous retention cyst. All sub-models of the YOLO11 algorithm were trained and tested on this dataset. Results showed that the YOLO11m model achieved the highest performance in pathology detection and segmentation, with strong precision, recall, F1-score, and mAP values, confirming accuracy and reliability. The YOLO11s model performed best in air segmentation tasks. The developed clinical decision support system enables automatic, fast, and reliable analysis of maxillary sinus pathologies. The findings demonstrate that deep learning can accurately distinguish between pathology types, offering a valuable tool for clinical practice.