Dijital liderlik ve inovatif iş davranışı arasındaki ilişkide motivasyonun aracılık rolü
The mediating role of motivation in the relationship between dijital leadership and innovative work behavior
- Tez No: 954525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER YANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, dijital liderlik ve inovatif iş davranışı arasındaki ilişkide motivasyonun aracılık rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, dijital liderliğin yönlendirme alt boyutunun, içsel ve dışsal motivasyonun akademisyenlerin inovatif iş davranışları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, Türkiye'deki üniversitelerin (devlet ve vakıf) mühendislik fakültelerinde görev yapan 195 akademik personelden anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Analizler sonucunda, dijital liderliğin yönlendirme alt boyutunun, akademisyenlerin inovatif iş davranışlarını anlamlı ve pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Aynı zamanda, dijital liderlik ile inovatif iş davranışı arasındaki ilişkide, dışsal motivasyonun kısmi aracılık rolü tespit edilmiş, içsel motivasyonun aracılık rolüne ulaşılamamıştır. Bu sonuçlar, dijital liderlerin, çalışanlarının inovatif iş davranışlarını teşvik edebileceğini ve onları motive edebileceğini ortaya koymaktadır. Dijital liderliğin çalışan davranışları üzerindeki etkisinin farklı sektörlerde ve örneklemler üzerinde incelenmesi, gelecekteki çalışmalar için önemli bir araştırma alanı olarak önerilmektedir. Ayrıca elde dilen bulgular doğrultusunda, üniversitelerde dijital liderliğin güçlendirilmesi ve dışsal motivasyon unsurlarının stratejik olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the mediating role of motivation in the relationship between digital leadership and innovative work behavior. In the study, the effects of the orientation sub-dimension of digital leadership, intrinsic and extrinsic motivation on the innovative work behaviors of academicians were investigated. Within the scope of the research, data were collected from 195 academic staff working in engineering faculties of universities (state and foundation) in Turkey via survey method. As a result of the analyses, it was determined that the orientation sub-dimension of digital leadership significantly and positively affected the innovative work behaviors of academicians. At the same time, the partial mediating role of extrinsic motivation was determined in the relationship between digital leadership and innovative work behavior, while the mediating role of intrinsic motivation could not be reached. These results reveal that digital leaders can encourage and motivate their employees' innovative work behaviors. Examining the impact of digital leadership on employee behavior in different sectors and samples is recommended as an important research area for future studies. In addition, in line with the findings obtained, it is recommended that digital leadership be strengthened in universities and that extrinsic motivation elements be used strategically.