An Analytical study of earthquake generated water waves on uniformly sloping coasts
Doğrusal eğimli kıyılarda depremden dolayı oluşan su dalgaları üzerine analitik bir çalışma
- Tez No: 95454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE OTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
VI ÖZET DOĞRUSAL EĞİMLİ KIYILARDA DEPREMDEN DOLAYI OLUŞAN SU DALGALARI ÜZERİNE ANALİTİK BİR ÇALIŞMA Bu tezde, deprem sonucu sabit eğimli bir kıyı batımetrisinin üzerinde su dalgalarının oluşumu ile ilgili analitik bir çözüm geliştirilmiştir. Sismik yer hareketi bir dalga oluşturucu pedal gibi çalışmış ve su yüzeyinin hareketlenmesine sebep olmuştur. Sonuçta, serbest su yüzeyi hareketi, yer hareketine bağlı bir fonksiyon olarak bulunmuştur. Daha sonra su yüzeyi hareketi için bir Fourier serisi çözümü geliştirilmiş ve böylelikle çıkan algoritma, depremler esnasında ölçülmüş yer hareketi datası için uygulanabilir hale gelmiştir. Daha sonra, 1999 Kocaeli Depremi sırasında ölçülmüş yer ivmesi kullanılarak İzmit Körfezi 'nde oluşan su dalgalarının simulasyonu yapılmıştır. Varılan sonuçlar, 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi sırasında İzmit Körfezi'nde zemin hareketi sonucu bir su dalgasının oluşumunu destekleyen fiziksel bir mekanizma ortaya koymuştur. Bilgisayar eşliğinde yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilen dalga verileri deprem sonrası yapılan kıyı gözlemleriyle uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ANALYTICAL STUDY OF EARTHQUAKE GENERATED WATER WAVES ON UNIFORMLY SLOPING COASTS In this thesis, an analytical solution is developed for earthquake generated water wave over a uniformly sloping bottom. The seismic ground motion acts like a wavemaker, which drives the fluid motion. The solution, which is derived in polar coordinates, describes a velocity potential and a free surface displacement as a function of an arbitrary, time-dependent bottom displacement. Moreover, a Fourier series solution for the free surface displacement is developed so that the introduced solution can be applied to discrete ground motion data measured during earthquakes. As a case study, the measured ground accelerations during the 1999 Kocaeli Earthquake are used to simulate the generation of a water wave in İzmit Bay. The results pointed out a physical mechanism that supports the existance of a ground motion generated water wave in İzmit Bay during the 17 August 1999 Kocaeli Earthquake. Computational results are in accordance with the run-up observations.