Flexible retaining walls on soft foundations
Yumuşakzeminlere oturan esnek istinat yapıları
  1. Tez No: 95453
  2. Yazar: TAŞKIN TARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
YUMUŞAK ZEMİNLERE OTURAN ESNEK İSTİNAD YAPILARI ÖZET Bu çalışma çelik şeritler ile inşa edilen donatılı istinad duvarlarının çalışma prensipleri, yapı elemanları, yapısal analiz teknikleri, temel sistemleri, oturma ve sismik yükler altında genel davrnışlarmı incelemektedir. Bu yapıların avantaj ve dezavantajları, gerçekte inşa edilen bir uygulama ile varılan sonuçlar ışığında açıklanmaktadır. İnşa edilen gerçek yapının üst yapı ve temel mühendisliği açısından değerlendirmeleri de ayrı olarak sunulmaktadır. Donatılı zemin ile imal edilen istinad duvarlarının amacı klasik tipte inşa edilen betonarme duvarlara oranla daha ekonomik ve özellikle problemli zeminlerde ve sismik bölgelerde servis yaşamı boyunca etkiyecek yükler ve tecrübe edilecek oturmalar altında daha güvenli yapılar üretmektir. Bu duvarlar zemin ana maddesinden oluşan yapılan itibarı ile toplam ve farklı oturmalara daha iyi uyum göstermekle beraber esnek olmaları sebebi ile deprem etkilerini de azaltmaktadırlar. Donatılı istinad yapılarının üstün yönlerini göstermek amacı ile Kağıthane Deresi Islahı Projesi kapsamında yer alan istinad yapılarının yapısal analizi gerçeUeştirilmiştir. Ayrıca yumuşak zeminlerin sistemin stabilitesi üzerindeki etkileri ve en yeni zemin iyileştirme metodu olan“Jet Grouting”tekniği de bu çalışma kapsamında incelenmiştir. S ??/'?-?? Dere ıslah projesi kapsamında gerçekleştirilen sistem üzerinde yapılan yapısal analizler donatılı zemin duvarların nehir duvarı, köprü taşıyıcı sistemi ve istinad yapısı olarak kullanımının özellikle sismik aktivitenin yüksek ve zemin koşullarının kötü olduğu bölgelerde daha yararlı olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, yumuşak zeminlere oturan bu yapılar için işa edilecek olan pahallı olan kazıklı temel sistemleri ve rigid yapılar göz Önüne alındığında temel sistemleri çok daha ekonomik ve hızlı olan zemin iyileştirme teknikleri ile oluşturulabilecektir.
Özet (Çeviri)
IV FLEXIBLE RETAINING WALLS ON SOFT FOUNDATIONS ABSTRACT This study is focused on reinforced soil retaining walls with strip reinforcements as well as their working principles, elements, structural analysis techniques, foundation systems, settlement characteristics and behaviour under sysmic loads. Their advantages and disadvantages as well as their application on one real structure have been described. The analysis of the real structure with superstructural and foundation engineering evaluations is also presented. The purpose of utilizing reinforced soil retaining walls instead of classical reinforced concrete structures is to make more economical and safe structures under the exposed loads and settlements experienced during the service life, especially in regions having problematic foundation conditions and high seismicity. Since they are more soil like structures, reinforced soil retaining walls can accomodate differential settlementes and reduce earthquake response on the structural system. In order to exhibit the benefits of reinforced soil retaining walls structural analysis is carried out for the considered case study of Kağıthane River Rehabilitation Project. The affect of soft foundations on the stability of the system and the most recent soil improvement technique called“Jet Grouting”is also introduced. Structural analysis results of the model study indicate that reinforced soil wall is a very beneficial structural solution as river banks, bridge abutments and retaining walls especially when incorporated with soft foundations and high seismicity. For structures having soft subsoil conditions high cost of pile foundation systems is also eliminated with more feasible and rapid soil improvement techniques.