Bariatrik cerrahi uygulanan hastaların gastrointestinal semptomları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between gastrointestinal symptoms and quality of life in bariatric surgery patients
  1. Tez No: 954545
  2. Yazar: AYDAN BERRU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, bariatrik cerrahi geçiren hastalarda preoperatif ve postoperatif dönemde görülen gastrointestinal semptomların yaşam kalitesi ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki bu çalışma, Temmuz 2024 – Şubat 2025 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nde bariatrik cerrahi geçirmiş olan 68 hastayla yürütülmüştür. Veriler ameliyat öncesi 7. gün ve ameliyat sonrası 7.,30.,60. ve 90. gün olmak üzere beş izlemde toplanmıştır. Veri toplama araçları arasında“Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği”,“Moorehead-Aldert II Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”ile“Sıvı Tüketim Çizelgesi”yer almıştır. Veriler SPSS 23.0 ile analiz edilmiştir. Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği puanı ameliyat öncesi dönemde ortalama 30,1±10,84 iken, ameliyat sonrası 90. günde 26,51±10,78'a düşerek azalma göstermiştir. Yaşam kalitesi puanı ise 1,04±1,04'ten 1,58±0,84'e yükselmiştir. Analizler sonucunda, ileri yaş, eşlik eden hastalık varlığı, abdominopelvik cerrahi öyküsü, erken dönem postoperatif komplikasyon gelişimi ve taburculuk süresinin uzunluğu gastrointestinal semptomları artırırken, lif alımı azaltıcı etki göstermiştir. Yüksek fiziksel aktivite düzeyi ve lif alımı ise yaşam kalitesini artırıcı yönde etki göstermektedir. Araştırma sonuçları ışığında, bariatrik cerrahi geçiren hastalarda karın ağrısı başta olmak üzere gastrointestinal semptomların yaşam kalitesi üzerine etkisi olduğu gözlenmiştir. Hemşirelerin mutlidisipliner bir ekip ile gastrointestinal semptomlar açısından hastaların bütüncül bakış açısı ile yakın izlemi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between gastrointestinal symptoms observed in the preoperative and postoperative periods and quality of life in patients undergoing bariatric surgery. This descriptive and correlational study was carried out with 68 patients who underwent bariatric surgery at Ankara Etlik City Hospital between July 2024 and February 2025. Data were collected at five follow-up points: the 7th day before surgery, and the 7th, 30th, 60th, and 90th days after surgery. Data collection tools included the“Patient Descriptive Characteristics Form,”“Gastrointestinal Symptom Rating Scale,”“Moorehead-Ardelt II Quality of Life Questionnaire,”“International Physical Activity Questionnaire,”and“Fluid Intake Chart.”Data were analyzed using SPSS 23.0. The mean score of the Gastrointestinal Symptom Rating Scale decreased significantly from 2.86±0.58 preoperatively to 1.42±0.49 on the 90th postoperative day. The quality of life score increased from 1.04±0.45 to 1.58±0.38 in the same period. The analyses revealed that advanced age, presence of comorbidities, history of abdominopelvic surgery, occurrence of early postoperative complications, and prolonged discharge time were associated with increased gastrointestinal symptoms, whereas fiber intake had a mitigating effect. Moreover, high levels of physical activity and fiber intake had a positive impact on quality of life. Based on the findings, it was observed that gastrointestinal symptoms—especially abdominal pain—affect the quality of life in patients undergoing bariatric surgery. Close monitoring of patients from a holistic perspective, particularly regarding gastrointestinal symptoms, by nurses in collaboration with a multidisciplinary team, is suggested.