Gebelik döneminde cinselliğe karşı tutum ve ruminasyonun cinsel yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between attitude towards sexuality and rumination and sexual quality of life during pregnancy
  1. Tez No: 954547
  2. Yazar: GAMZE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, gebelik döneminde cinselliğe karşı tutum ve ruminasyonun cinsel yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipteki çalışma, Nisan 2024-Temmuz 2024 tarihleri arasında Balıkesir Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran gebelerle yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü, Epinfo 7.0 programı kullanılarak bilinmeyen evrende %50 prevalans, %5 sapma ile %95 güven düzeyinde minimum örnek büyüklüğü 384 kişi hesaplanmış olup, 432 kişiye ulaşılmıştır. Araştırma verileri Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın Formu ve Ruminatif Düşünme Biçimi Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Tek değişkenli analizlerde t testi, ANOVA, Pearson korelasyon, ileri analizlerde çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Gebelikte cinselliğe karşı tutum ile cinsel yaşam kalitesi arasında pozitif bir ilişki (r = 0.402, p < 0.001), ruminatif düşünce biçimi ile cinsel yaşam kalitesi arasında negatif bir ilişki olduğu saptanmıştır (r = -0.101, p = 0.036). Regresyon analizi sonuçları, gebelikte cinselliğe karşı tutumun cinsel yaşam kalitesini anlamlı şekilde yordadığı (β = 0.397, p < 0.001), ruminatif düşünme biçimiyle sınırlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir (β = -0.073, p = 0.099). Bu bulgular, gebelikte cinselliğe yönelik olumlu tutumların, kadınların cinsel yaşam kalitesini arttırmada önemli olduğunu, ruminasyona eğilimli olan kadınların, gebelik döneminde daha düşük cinsel yaşam kalitesine sahip olduklarını göstermektedir. Gebelikte cinselliğe karşı olumlu tutumların desteklenmesine ve ruminasyonun azaltılmasına yönelik stratejiler geliştirilmesi, gebelerin cinsel yaşam kalitesinin korunması ve iyileştirilmesinde önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between attitude towards sexuality and rumination with quality of sexual life during pregnancy. The cross-sectional study was carried out between April 2024 and July 2024 with pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic of Balıkesir University Health Practice and Research Hospital. Using the Epinfo 7.0 program, the minimum sample size was calculated as 384 individuals at 95% confidence level with 50% prevalence and 5% deviation in an unknown population, and 432 individuals were reached. The research data were collected by face-to-face interview method using the Pregnant Descriptive Information Form, Attitudes Toward Sexuality in Pregnancy Scale, Sexual Quality of Life Scale-Female Form, and Ruminative Thinking Style Scale. T-test, ANOVA, Pearson correlation were used in univariate analyses, and multiple linear regression analysis was used in further analyses. There was a positive correlation between attitude towards sexuality during pregnancy and quality of sexual life (r = 0.402, p < 0.001) and a negative correlation between ruminative thinking style and quality of sexual life (r = -0.101, p = 0.036). Regression analysis results showed that attitude towards sexuality during pregnancy significantly predicted sexual quality of life (β = 0.397, p < 0.001), while ruminative thinking had a limited effect (β = -0.073, p = 0.099). These findings suggest that positive attitudes toward sexuality during pregnancy play an important role in improving women's quality of sexual life. Additionally, it was found that women with a tendency toward rumination had lower sexual quality of life during pregnancy. Supporting positive attitudes towards sexuality during pregnancy and developing strategies to reduce rumination will provide contributions in improving and protection the quality of sexual life of pregnant women.