On the use of polar decomposition in tuning decentralized PID controllers
Desantralize PID kontrol edicilerin ayarlanmasında kutupsal dekompozisyonun kullanımı
  1. Tez No: 95462
  2. Yazar: ÖMER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET C. ÇAMURDAN, YRD. DOÇ. DR. AHMET ERHAN AKSOYLU, DOÇ. DR. EŞREF EŞKİNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET DESANTRALIZE PID KONTROL EDİCİLERİN AYARLANMASINDA KUTUPSAL DEKOMPOZISYONUN KULLANIMI Bu çalışmada, çokdeğişkenli sistemlerin PID kontrol edicileri ile kontrolü için yeni bir frekans bölgesi tekniği geliştirilmiştir. Bunun için ise prosesin matris transfer fonksiyonun Gp(ş) bilindiği kabul edilmiştir. Çevrim matris transfer fonksiyonunun G(jö>) kutupsal dekompozisyonu kullanılarak tüm kanalların -180 dereceyi geçtiği noktada faz açısı bulunur. Daha sonra, SISO durumu ile bir benzerlik kurularak çevrim matris transfer fonksiyonunun modülü (maksimum tekil değer) bire eşitlenerek çok döngülü oransal kontrol edici için nihai (ultimate) kazançlar bulunur. SISO sistemlerde olduğu gibi, nihai kazanç değerlerini kullanan oransal çokçevrimli kontrol edicilerle kontrol edilen sistem düzenli osilasyonlar vermektedir. Bu noktadan itibaren, her çevrim için Ziegler-Nichols kontrol edici ayarları kolayca bulunabilir. Bu kontrol edici ayarlarıyla, geliştirilen kontrol sistemi BLT, otomatik ayarlama gibi metodlardan daha iyi bir kontrol (Hata Karelerinin Integrali kullanılarak kantitatif olarak ölçülmüştür) sağlamaktadır. Bu method 4 ayrı sistem üzerinde denenmiştir ki bunlar arasında 2 ye 2 Wood ve Berry Kolonu, ve 3 e 3 Ogunnaike ve Ray Kolonu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ON THE USE OF POLAR DECOMPOSITION IN TUNING DECENTRALIZED PID CONTROLLERS In this study, a frequency domain technique for controlling multivariate processes using multiloop PID controllers is developed. To do this it is assumed that a transfer function matrix Gp(s) for the process is available. From the polar decomposition of the loop transfer function G(jco), the crossover frequency where all the channels cross -180° phase angle is obtained. Then, by direct analogy to SISO case, the modulus of the loop transfer function (maximum singular value) is set equal to one, whence obtaining the ultimate gains of a multiloop proportional controller. Just like the SISO case, the process under control with P-only multiloop controllers with controller gains being the ultimate controller gains give sustained oscillations. From this point onwards, it is then very straight forward to obtain the Ziegler-Nichols controller settings for each loop. With these controller settings, the control system gives a better control (measured quantitatively by integral squared error) than those obtained using other methods such as Biggest Log Modulus Tuning (BLT), autotuning, Gain and Phase Margin Specifications. This method is tested on four different systems including 2 by 2 Wood and Berry Column and 3 by 3 Ogunnaike and Ray Column. ic yi'&KKöGRrrtM kuruu