Examining effect of prefiltering on unsupervised video segmentation and proposal of new, farter approaches with better segmentation results for motion-based merging of watershed regions
Danışmansız video bölütlemede ömrüzgeçlemenin etkisinin incelenmesi ve su-seddi bölgelerinin harekete dayalı kaynaştırılması için daha iyi bölütleme sonuçları veren yeni, daha hızlı yaklaşımların önerimi
  1. Tez No: 95461
  2. Yazar: HAKAN MURAT KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM, PROF. DR. AVNİ MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET DANIŞMANSIZ VİDEO BÖLÜTLEDEME ÖNSÜZGEÇLEMENIN ETKİSİNİN İNCELENMESİ VE SU-SEDDİ BÖLGELERİNİN HEREKETE DAYALI KAYNAŞTIRILMASI İÇİN DAHA İYİ BÖLÜTLEME SONUÇLARI VEREN YENİ, DAHA HIZLI YAKLAŞIMLARIN ÖNERİMİ Bu tezde, video bölütlemede ön süzgeçleme ve su-seddi (watershed) sonucunda ortaya çıkan bölgelerin devinime dayalı kaynaştırılması sorunları ele alınmaktadır. İlk sorunda, kısmi yeniden çatmayla açma şeklindeki ön süzgeçleme incelenmektedir ve bu tür bir süzgeçlemeden sonra su-seddi sonucunda daha benzer özelliklere sahip bölgeler ortaya çıktığı görülmüştür, böylece ortalama gri seviye farkına dayalı bir ön kaynaştırma bu bölgelerin daha fazla kaynaşmasına ve daha geniş bölgelerin ortaya çıkmasına yardım eder. ikinci sorunda, su-seddi bölgelerinin devinime dayalı kaynaştırılması ele alınmaktadır. Ayrıca, morfolojik süzgeçlerdeki uygun boyutlu yapılandırma öğesini seçme sorununu büyük ölçüde ortadan kaldıran, çok boyutlu uzamsal basitleştirme süzgeçleri de ele alınmaktadır. Tohum bölgesini (en büyük ya da en küçük) ve aday bölgeleri (tüm komşu bölgeler veya sadece en küçük hatayı veren bölge) seçmeye, tohum bölgesini aday bölgeye kaynaştırmaya veya tersine ve hareket bilgisiyle birlikte gradyan ve gri seviye bilgisini de kullanmaya bağlı olarak, farklı sonuçlar elde edilmiştir. Başlangıçta, en küçük bölgenin tohum bölge olarak seçilmesi, tohum bölgenin sadece en küçük hatayı veren bölge olarak seçilen aday bölgeye kaynaştırılması ve bölgelerin kendilerine göre devinim dengeleme hatalarının kaynaştırma ölçütünden çıkartılması, devinime bağlı kaynaştırmayı oldukça hızlandırır ve ayrıca kaynaştırma ölçütünde gradyan ve gri seviye bilgilerinin de hesaba katılması, nesne sınırlarında hatalı kaynaşmaların oluşma sorununu ortadan kaldırır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EXAMINING EFFECT OF PREFILTERING ON UNSUPERVISED VIDEO SEGMENTATION AND PROPOSAL OF NEW, FASTER APPROACHES WITH BETTER SEGMENTATION RESULTS FOR MOTION-BASED MERGING OF WATERSHED REGIONS This thesis considers the problems of prefiltering in video segmentation and motion- based merging of watershed regions. In the first problem, prefiltering by open-closing by partial reconstruction is examined and it is shown that this type of prefiltering results in regions with more similar characteristics after watershed, thereby making premerging of these regions based on average gray value difference more possible and so resulting in larger regions. In the second problem, motion-based fusion of watershed regions is considered. As another simplification technique, multiscale spatial simplification which quite overcomes the problem of choosing the correct-sized structuring element of morphological filters is taken into account, too. Depending on selecting seed (largest or smallest region) and candidate regions (all neighbors or only one with minimum error), merging seed region to candidate region or vice versa and using gradient and gray level information together with motion information, different results are obtained. Choosing the smallest region as the seed region at the beginning, merging seed region to candidate region and subtracting errors from the merging criterion when candidate and seed regions are motion compensated with respect to themselves quite accelerate motion-based merging of regions and taking into account also gradient and gray level information besides motion information in the merging criterion overcomes the problem of false mergings at boundaries, too.