Железнодорожное Строительство в Крыму во второй половине XIX - начале ХХ века
XIX. yy. ikinci yarısı - XX. yy başlarında Kırım'da demiryolu inşası
  1. Tez No: 954793
  2. Yazar: YUNUS EMRE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGA VLADİMİROVNA BELOUSOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: M. V. Lomonosov Moscow State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
XIX. Yüzyılda demiryolları ülkelerin ekonomik olarak gelişmesi için önemli bir rol oynamaktaydı. Rusya'da ilk demiryolu çalışmaları I. Nikola döneminde başlamış olsa da demiryolu inşasına verilen önem Kırım Savaş'ından (1853-1856) sonra artış göstermiştir. İngilizlerin Kırım Savaş'ında cepheye mühimmat taşımak için Balaklava limanından Sivastopol yakınlarındaki karargâha giden bir demiryolu inşa etmiş ve bu demiryolu savaşın kazanılmasında önemli bir rol oynamıştır. Savaştan sonra ise demiryolu Osmanlı Devleti'ne satılmıştır. Rusya tarafında savaşın kaybedilmesinin nedenlerinden biri olarak ülkede bir demiryolu ağının eksikliği gösterilmiş ve demiryolu inşa etme aşamaları hızlandırılmıştır. Bu bağlamda özellikle Petersburg ve Moskova ile Karadeniz limanlarını (özellikle Sivastopol/Akyar ve Feodosiya/Kefe) bağlayan demiryolu projeleri gündeme gelmiştir. Kırım yarımadasında inşa edilen ilk yol 1872-1875 yılları arasında yapımı tamamlanan Lazovo-Sivastopol demiryoludur. Daha sonra Sivastopol limanının donanma limanına çevrilmek istenmesi neticesinde Kırım'daki yeni ticaret limanın neresi olacağı tartışmaları başlamış ve uzun süren tartışmalar sonucunda yeni ticaret limanının Feodosiya olmasına karar kırılmıştır. Bu karar limana giden bir demiryolu gerekliliğini doğurmuş ve Lazovo-Sivastopol demiryolu hattının Canköy istasyonundan Feodosiya limanına giden bir hat inşa edilmiş ve 1892 yılında açılmıştır. Daha sonraki yıllarda Canköy-Feodosiya hattından Kerç limanına giden Vladislavovka-Kerç hattı açılmıştır. 1915-1916 yıllarında ise Evpatoriya/Gözleve hattı hizmete alınmıştır. İnşa edilen bu hatlardan başka hayata geçirilememiş pek çok proje de bulunmaktadır, bunlar: Karasupazar-Simferepol/Akmescit, Eski Kırım-Feodosiya, Odesa-Herson-Canköy vs. Bunlardan başka Kırım yarımadası ile Kafkas kıyılarını birleştirmeyi planlayan bir proje ile Kırım'ın güney kıyılarında inşa edilmek istenen projeler de gerçekleştirilememiştir. Gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilememiş projelerin hepsinde hat limanlara doğru gitmektedir. Bu da limanların ekonomik özelliklerinin yanı sıra, stratejik konumlarını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
During the 19th century, railways played an important role in the economic development of countries. Although the first railway works began in Russia in the I era. Nikolai, the importance attached to railway construction increased after the Crimean War (1853-1856). During the Crimean War, the British built a railway from the Balaklava port to the Sevastopol front to transport ammunition, and this railway played an important role in winning the war. After the war, the railway was sold to the Ottoman Empire. On the Russian side, the lack of a railway network in the country was cited as one of the reasons for the loss of the war, and the stages of construction of the railway were accelerated. Thus, railway projects connecting St. Petersburg and Moscow with the Black Sea ports (especially Sevastopol) were raised./Akyar and Feodosia/Kefe). The Lozovo-Sevastopol Railway, the construction of which was completed in 1872-1875, was the first road built on the Crimean Peninsula. As a result of the fact that the Sevastopol port was transformed into a naval port, discussions began about where the new commercial port in Crimea would be, and as a result of lengthy discussions, it was decided that Feodosia would be the new commercial port. This decision led to the need to build a railway leading to the port, and the line from the Dzhankoy station of the Lazovo-Sevastopol railway line to the port of Feodosia was built and opened in 1892. In the following years, the Vladislavovka-Kerch line was opened from the Dzankoy-Feodosia line to the port of Kerch. In 1915-1916, the Yevpatoria line was put into operation. In addition to these built lines, there are many projects that have not been implemented, such as Karasupazar-Simferopol, Old Crimea - Feodosia, Odessa - Kherson-Dzankoy, etc. In addition, the project providing for the unification of the Crimean Peninsula and the coast of the Caucasus, as well as projects that were supposed to be built on the southern coast of Crimea, have not been implemented. In all implemented and unrealized projects, the line runs in the direction of the ports. This shows the economic characteristics of the ports, as well as their strategic location.