Vermikompost ve vermikompost çayının fasulyede beyaz çürüklük hastalığı (sclerotınıa sclerotıorum) ve bitki gelişimi üzerine etkisi
Effect of vermicompost and vermicompost tea on white rot disease (sclerotinia sclerotiorum) of common beans and plant development
  1. Tez No: 954839
  2. Yazar: ABDALLA MAHMOUD MOHAMED ELSHERBINI BADAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, vermikompost (VK) ve vermikompost çayının (VKÇ) fasulyede (Phaseolus vulgaris L.) beyaz çürüklük etmeni Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary üzerindeki etkilerini ve bitki gelişimine katkılarını araştırmaktır. Araştırma, in vitro ve iklim odasında saksı denemeleri olmak üzere iki aşamada yürütülmüştür. In vitro testlerin birinci aşamasında, soğuk sterilizasyon yöntemiyle süzülerek hazırlanan VKÇ, farklı konsantrasyonlarda (%0.25, %0.5, %1.0, %1.5, %2.0) besiyerine ilave edilmiştir. İkinci aşamada ise VKÇ'nin karşılıklı ekim ile S. sclerotiorum'un misel gelişimine doğrudan etkileri belirlenmiştir. Soğuk sterilize edilmiş VKÇ'nin, S. sclerotiorum'un misel gelişimini doz bağımlı olarak anlamlı şekilde azalttığı tespit edilmiştir. VKÇ'nin %2 konsantrasyonu patojenin misel gelişimini %79.2 oranında baskılamıştır. VKÇ ve S. sclerotiorum'un karşılıklı ekim yapıldığı durumda çay içerisindeki bakteriler patojenin misel gelişimini %47.4 baskılamıştır. Saksı denemelerinde ise VK ve VKÇ farklı dozlarda (VK, %1, %2, %3; VKÇ, %0.5, %1, %1.5), hem tek başına hem de patojenle birlikte uygulanmıştır. Patojen inokulasyonu doğrudan kök bölgesine yapılmıştır. Elde edilen bulgular, VK ve VKÇ uygulamalarının doz artışıyla birlikte hastalık şiddetini azalttığını göstermiştir. VK %1-3 oranlarda yetiştirme ortamına eklendiğinde hastalık şiddetini %44.9-73.5 oranlarında azaltmıştır. Benzer şekilde VKÇ'nin %0.5-1.5 dozları hastalık şiddetini %51.1-65.3 oranlarında azaltmıştır. Bitki gelişimi üzerinde en yüksek olumlu etki, %1.5 konsantrasyonda uygulanan VKÇ ile elde edilmiştir. Bu uygulama, hem biyokütle artışı hem de bitki ve kök uzunluğu bakımından en yüksek değerleri vermiştir. Bulgular genel olarak VC ve VCT kullanımının hastalık şiddetini azaltabileceğini ve bitki gelişimini destekleyebileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, VK ve VKÇ'nin uygun dozlarda kullanımı, biyolojik mücadele ve sürdürülebilir tarım uygulamaları açısından çevre dostu ve etkili alternatifler olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to investigate the effects of vermicompost (VC) and vermicompost tea (VCT) on Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary, the causative agent of white rot in common bean (Phaseolus vulgaris L.), and their contribution to plant growth. The research was conducted in two stages including in vitro and pot experiments in a climate chamber. In the first stage of the in vitro tests, VCT prepared by filtering with cold sterilization method was added to the medium at different concentrations (0.25%, 0.5%, 1.0%, 1.5%, 2.0%). In the second stage, the direct effects of VCT on mycelial development of S. sclerotiorum were determined. It was determined that cold-sterilized VCT significantly reduced mycelial development of S. sclerotiorum in a dose-dependent manner. A 2% concentration of VCT suppressed mycelial development of the pathogen by 79.2%. In the case of dual culturing of VCT and S. sclerotiorum, bacteria in tea suppressed mycelial growth of the pathogen by 47.4%. In pot trials, VC and VCT were applied at various concentrations (VC, 1%, 2%, 3%; VCT, 0.5%, 1%, 1.5%), both alone and in combination with the pathogen. The pathogen was inoculated directly into the root zone. The findings showed that VC and VCT applications reduced disease severity with increasing doses. VC added to the growing medium at 1-3% reduced disease severity by 44.9-73.5%. Similarly, VCT at 0.5-1.5% doses reduced disease severity by 51.1-65.3%. The most pronounced positive effect on plant growth was achieved with 1.5% VCT, which resulted in the highest values for biomass accumulation as well as plant and root lengths. Overall, the findings demonstrate that the use of VC and VCT can reduce disease severity and promoting plant development. In conclusion, the use of VC and VCT at appropriate doses can be considered as environmentally friendly and effective alternatives in terms of biological control and sustainable agricultural practices.