Vermikompost ve atık mantar kompostu uygulamalarının biberde verim ve kalite üzerine etkisi
The effect of vermikompost and waste combination applications on yield and quality in pepper
  1. Tez No: 539455
  2. Yazar: DİLARA PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, toprağa her biri 3 farklı dozda (%0, 1.5 ve 3) karıştırılan vermikompost, Agaricus bisporus ve Pleurotus ostreatus atık mantar kompostunun/substratının (AMS) toprakta organik madde miktarı ve biberde verim ve kalite üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemeler 2017 ve 2018 sezonunda plastik sera koşullarında Tesadüf Bloklar deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada Moster F1 biber çeşidi kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre en yüksek verim değeri, bitki boyu, gövde çapı, yaprak sayısı, yaprak klorofil içeriği, meyve çapı, meyve sayısı, meyveler hariç toprak üstü aksamı yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı, toplam meyve ağırlığı ile meyve sertliği Agaricus-AMS ortamından elde edilmiş, bunu vermikompost uygulaması izlemiştir. Artan vermikompost ve atık mantar kompostu oranları biber verimini artırmıştır. EC değerleri, Agaricus-AMS ve vermikompostun artan dozlarına bağlı olarak artış göstermesine rağmen, bu EC değerleri bitki büyümesini olumsuz bir şekilde etkilememiştir. Çalışma sonucunda, biber yetiştiriciliğinde sürdürülebilir tarım için Agaricus-AMS ve vermikompostun organik gübre olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of vermicompost, Agaricus bisporus and Pleurotus ostreatus spent mushroom composts/substrates (SMS) incorporated into soil each of at 3 different rates (0%, 1.5% and 3%) on soil organic matter content, pepper yield and quality were investigated. The experiments were conducted in 2017 and 2018 growing seasons under greenhouse conditions in a Randomized Complete Block Design with 3 replications. The Moster F1 pepper cultivar was used in the study. According to the study results, the highest yield, plant height, stem diameter, leaf number, leaf chlorophyll content, fruit diameter, fruit number, fresh and dry weight of above ground biomass without fruits, root fresh and dry weight, total fruit weight and firmness have been obtained from Agaricus-SMS and this was followed by vermicompost application. The increasing vermicompost and spent mushroom composts ratios increased pepper yield. Although EC values showed increases depending on the increasing rate of Agaricus-SMS and vermicompost, these EC values didn't negatively affect plant growth. As a result of the study, it was concluded that Agaricus-SMS and vermicompost can be used as organic fertilizers for sustainable agriculture in pepper cultivation.