Ternary organic solar cell applications of benzodithiophene-based polymers
Benzoditiyofen bazli polimerlerin üçlü karişim güneş hücresi uygulamalari
- Tez No: 954841
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE, PROF. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Organik güneş hücreleri, hafiflik, esneklik ve düşük maliyetli üretim süreçleri gibi çeşitli avantajları sayesinde umut vadeden bir fotovoltaik teknoloji olarak öne çıkmaktadır. Aktif tabakaya üçüncü bir bileşenin dahil edildiği üçlü (ternary) strateji ise; ışık soğurma aralığının genişletilmesi, ilave enerji ve yük transfer yollarının oluşturulması ve aktif tabaka morfolojisinin optimize edilmesi yoluyla cihaz performansını artırmak amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, flor ve klor atomlarıyla halojene edilmiş BDT donör üniteleri, tiyofen π-köprüsü ve BO akseptör ünitesi içeren iki D-π-A tipi konjuge donör polimer tasarlanmış, sentezlenmiş ve bunların üçlü güneş hücresi uygulamaları araştırılmıştır. BDTOX-Cl ve BDTOX-F polimerlerinin optik ve elektrokimyasal özellikleri Ultraviyole-Görünür bölge spektroskopisi, fotolüminesans spektroskopisi ve döngüsel voltametri ölçümleri ile detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca, halojenasyonun fotovoltaik performans üzerindeki etkisi hem ikili hem de üçlü cihazlar üretilerek değerlendirilmiştir.En yüksek fotovoltaik performansa ulaşmak amacıyla çeşitli aygıt mimarileri test edilmiş ve aktif tabaka, aktif katman konsantrasyonu, kaplama hızı ve tavlama süresi gibi parametreler optimize edilmiştir. Üçlü cihazlarda ise uygun üçüncü bileşenin seçimi ve donör-akseptör malzemelerinin kütlece oranlarının ayarlanması yoluyla cihaz performansı iyileştirilmiştir. Organik güneş hücrelerinin karakterizasyonları, güneş simülatörü altında Keithley kaynak-ölçüm cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. En yüksek fotovoltaik performans ITO/PEDOT:PSS/BDTOX-Cl:D18:Y6/PDINN/Ag mimarisiyle üretilen cihazdan elde edilmiş olup, bu cihaz %12,82 güç dönüşüm verimliliği (PCE), 22,37 mA/cm² kısa devre akım yoğunluğu (Jsc), 0,85 V açık devre gerilimi (Voc) ve %67,43 dolum faktörü (FF) değerlerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Organic solar cells are becoming a promising photovoltaic technology, offering advantages such as lightweight, flexible devices and cost-effective fabrication processes. The ternary strategy, which introduces a third component into the active layer, has been extensively applied to enhance photovoltaic performance by broadening light absorption, generating additional energy and charge transfer pathways and optimizing the morphology of the active layer. In this work, two D-π-A type conjugated donor polymers containing fluorinated and chlorinated BDT donor units, a thiophene π-bridge, and a BO acceptor unit designed, synthesized and their ternary solar cell applications were studied. The optical and electrochemical properties of the BDTOX-Cl and BDTOX-F polymers were investigated through UV-Visible spectroscopy, photoluminescence spectroscopy and cyclic voltammetry measurements. Moreover, halogenation approach on photovoltaic performance was investigated by fabricating binary and ternary devices. To achieve best photovoltaic performance, various device architectures were studied and the active layer was optimized by adjusting parameters such as active layer concentration, coating speed and annealing duration. Furthermore, for ternary devices, the photovoltaic performance was enhanced by selecting appropriate third components and varying the weight ratios of the donor and acceptor materials. Characterizations of organic solar cells were conducted under solar simulator with Keithley sourcemeter.The best photovoltaic performance obtained from device with ITO/PEDOT:PSS/BDTOX-Cl:D18:Y6/PDINN/Ag architecture and it exhibits power conversion efficiency of (PCE) of 12.82 %, short circuit current density (Jsc) of 22.37 mA/cm2 , open circuit voltage (Voc) of 0.85 V and fill factor (FF) of 67.43%.