Aspir (carthamus tinctorius L.) bitkisinde kimyasal polen kısırlığı ve morfolojik markör destekli hibrit tohum üretim olanaklarının araştırılması
Evaluation of hybrid seed production possibilities in safflower (carthamus tinctorius L.) via chemical male sterility and morphological marker-assisted selection
  1. Tez No: 954842
  2. Yazar: EDA PINAR AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Aspir (Carthamus tinctorius L.), Compositae (Asteraceae) familyasından çok değerli bir yağ ve enerji bitkisidir. Dünya genelinde yetiştirilen aspir çeşitlerinin büyük çoğunluğu standart çeşitler olup henüz hibrit çeşitler yaygınlaşmış değildir. Bu çalışmada, dikenlilik gibi monogenik bir markör karakter esas alınarak gibberellik asit (GA₃) destekli hibrit aspir tohumluğu üretim olanakları araştırılmıştr. 2022 yılında dikensiz 'Dinçer 5-18-1' çeşidi ana (♀) ebeveyn ve dikenli 'Olas' çeşidi baba (♂) ebeveyn olarak karışık ekim [%50♀ + %50♂] ve sıraya ekim [1♀:1♂; 2♀:2♂; 4♀:2♂ ve 6♀:2♂] olacak şekilde ekilmişler, dişi ebeveyne kimyasal erkek kısırlık (Ch-MS) yaratmak için gibberellik asit (GA3) uygulaması (çiçek tomurcuklarına birer hafta aralıklarla 2 defa 100 ppm) yapılarak açıkta tozlaşmaya bırakılmıştır. GA3 uygulanmış dikensiz dişi ebeveyn sıraları hasat edilmiş ve 2023 yılında tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak yetiştirilmiştir. Rozet yapraklılık döneminde dikenli bitkiler sayılarak yabancı döllenme oranı belirlenmiştir. Doğal koşullarda yabancı döllenme oranı %9.29-19.30 arasında iken, 2♀:2♂ ekim deseninde yetiştirilen ve GA₃ püskürtülen bitkilerde yabancı döllenme oranı %86.82'ye çıkmıştır. F1 popülasyonunun tohum veriminde sırasıyla %53.19 ve %42.86 oranlarında heterosis ve heterobeltiyosis oranları tespit edilmiş, bilhassa tabla çapı, tablada tohum sayısı ve 1000 tane ağırlığı gibi verimle doğrudan bağlantılı özelliklerin pozitif heterosis ve heterobeltiyosis göstermesi nedeniyle F1 melezinin tohum verimi ebeveynlerine göre önemli seviyede artış göstermiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, aspir gibi yüksek oranlarda kendine döllenen bir bitkide, kastrasyon ve elle tozlaştırma işlemlerine gerek duyulmadan GA3 destekli hibrit (melez) tohum üretiminin mümkün olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Safflower (Carthamus tinctorius L.) is a highly valuable oil and bioenergy crop belonging to the Compositae (Asteraceae) family. The majority of safflower cultivars grown worldwide are standard (open-pollinated) varieties, while hybrid varieties have not yet become widespread. In this study, the feasibility of gibberellic acid (GA₃)-assisted hybrid seed production was investigated using the monogenic spiny trait as a morphological marker. In 2022, the spineless cultivar 'Dinçer 5-18-1' as the female parent and the spiny cultivar 'Olas' as the male parent, sown in different ratios (1♀:1♂, 2♀:2♂, 4♀:2♂, 6♀:2♂, and 50%♀ + 50%♂ mixed planting). To induce chemical male sterility, 100 ppm GA₃ was applied twice to the flower buds of the female parent at weekly intervals. Treated plants were then exposed to open pollination. Seeds from the spineless female rows were harvested and grown in 2023 under a randomized complete block design with three replications. Outcrossing rates were determined based on the presence of spiny offspring in the rosette stage. While natural outcrossing rates ranged from 9.29% to 19.30%, the 2♀:2♂ planting pattern combined with GA₃ treatment achieved an outcrossing rate of 86.82%. F₁ hybrids exhibited 53.19% heterosis and 42.86% heterobeltiosis for seed yield. Positive heterosis and heterobeltiosis responses were also observed for yield-related traits such as head size, seed number, and 1000-seed weight. These results demonstrate that GA₃-assisted hybrid seed production is feasible in safflower without the need for manual emasculation and pollination.