Okçularda farklı egzersiz yöntemlerinin atış performansı üzerine etkisi
The effect of different exercise methods on shooting performance in archers
  1. Tez No: 954879
  2. Yazar: BÜNYAMİN YAMANARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, en az bir yıldır okçuluk sporu ile ilgilenen 15-24 yaş arası genç sporcuların skapula paternlerine uygulanan farklı egzersiz yöntemlerinin atış performansı üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya toplam 30 sporcu dahildi. Bireyler, randomizasyon yöntemiyle üç gruba ayrıldı: PNF egzersiz grubu (n=10), skapular stabilizasyon egzersiz (SSE) grubu (n=10) ve kontrol grubu (KG, n=10). Katılımcılar, sosyodemografik bilgi formu doldurulduktan sonra, salon okçuluğu için belirlenen 18 metre atış mesafesinde yapılan atışlar ile değerlendirildi. Sporcuların atış performansları, ön test ve son test sonuçları karşılaştırılarak analiz edildi. Bulgulara göre, her üç grupta da grup içi analizlerde anlamlı bir gelişim gözlemlenmiş ve bu gelişim istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Bu sonuçlar hem PNF hem de skapular stabilizasyon egzersizlerinin bireysel performans gelişimine katkı sağlayabileceğini, ancak gruplar arasında belirgin bir üstünlük oluşturmadığını göstermektedir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda, bu egzersizlerin uzun vadeli etkilerinin araştırılması ve bireysel farklılıkların dikkate alınarak özelleştirilmiş antrenman programlarının geliştirilmesi, spor performansının artırılması açısından önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the scapular pattern Proprioceptive Neuromuscular Facilitation (PNF) technique on the shooting performance of young archers aged 15-24 who have been practicing archery for at least one year. A total of 30 athletes participated in the study. Participants were divided into three groups: the PNF exercise group (n=10), the scapular stabilization exercise group (n=10), and the control group (n=10). After completing a sociodemographic information form, participants were evaluated by performing archery shots from an 18-meter distance, as standardized for indoor archery competitions. The shooting performance of the athletes was assessed by comparing pre-test and post-test results. According to the results, significant improvements were observed within each group, and these improvements were statistically significant (p0.05). These results suggest that both PNF and scapular stabilization exercises can contribute to individual performance development, but no clear superiority between the groups was observed. In future studies, investigating the long-term effects of these exercises and developing personalized training programs that take individual differences into account could provide significant contributions to improving sports performance.