Adada antik kenti konutları ve yerleşim düzenlemesi içerisindeki yeri
The residential architecture of Adada ancient city and its role within the settlement organization
- Tez No: 954878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MÖREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Adada Antik Kenti, Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Sağrak Köyü sınırlarında yer alır ve Pisidia ile Pamphylia bölgeleri arasındaki önemli bir geçiş noktası olarak bilinmektedir. Bölge halkı tarafından“Karabavlu”olarak da adlandırılan antik kentte farklı dönemlerde bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Kentin Güney Vadisi'ne bakan yamaçlarında, teraslar üzerine konumlandırılmış çok katlı konutlar hem mekânsal organizasyonları hem de inşa teknikleriyle döneminin mimari pratiğine ışık tutmaktadır. Bu çalışmada, Adada Antik Kenti'nde konut işlevi taşıdığı belirlenen yapılar; mimari planlama, yapı malzemesi kullanımı, duvar teknikleri ve su yönetimi gibi temel unsurlar çerçevesinde incelenmiştir. Yoğun bitki örtüsüne rağmen büyük ölçüde korunmuş olan bu yapılar, özellikle varsıl sınıfa ait oldukları düşünülen statü vurguları ile dikkat çekmektedir. Konut alanı, agoranın güneybatısında, vadinin güneye bakan yamacına yerleştirilmiş ve teraslama yöntemiyle şekillendirilmiştir. Bu teraslar, istinat duvarlarıyla desteklenmiş; konutlar ise bu yapılar üzerine çok katlı bir düzende inşa edilmiştir. Terasların güney kısmında yer alan taş döşeli ve basamaklı caddeye açılan ana girişler, konutlara avlular üzerinden ulaşımı sağlamaktadır. Bu avlular içerisinde yer alan sarnıçlar, su ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak planlanmış ve Geç Antik Dönem'e kadar işlevselliğini korumuştur. Elde edilen veriler, Adada'daki konutların planlaması, su yönetimi sistemleri ve çok katlı yapı düzenleri aracılığıyla yalnızca dönemin teknik bilgi düzeyini değil, aynı zamanda bu bilgiyi hayata geçirebilecek sosyo-ekonomik yapıyı da ortaya koymaktadır. Adada konut mimarisini yalnızca fiziksel bir yapı örneği olmaktan çıkararak, bölgenin tarihsel ve toplumsal sürekliliğini belgeleyen önemli bir kaynak niteliğine kavuşturmaktadır. Bu kapsamda çalışma, söz konusu konutların mimari özelliklerini inceleyerek, kentin sosyal dokusuna sunduğu katkıları ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Adada is located within the boundaries of Sağrak Village in the Sütçüler district of Isparta and is known as a significant transitional point between the regions of Pisidia and Pamphylia. Referred to as“Karabavlu”by the local population, the site has been the subject of various scholarly investigations over different periods. On the southern slopes overlooking the valley, multi-storeyed residential structures positioned on terraces illuminate the architectural practices of their time through both spatial organization and construction techniques. In this study, structures identified as having a residential function in the ancient city of Adada are examined within the framework of key elements such as architectural planning, building material usage, wall construction techniques, and water management systems. Despite the dense vegetation, these buildings remain largely well-preserved and are particularly noteworthy for their indicators of social status, suggesting an association with the aristocratic class. The residential area is situated on the southern slope of the valley, southwest of the agora, and was shaped using a terracing method. These terraces were reinforced with retaining walls, upon which the houses were constructed in a multi-level arrangement. The data obtained demonstrate that the planning of the houses in Adada, their water management systems, and their multi-storeyed architectural layout reveal not only the technical knowledge of the period but also the socio-economic structure capable of implementing such knowledge. These residences, therefore, transcend their role as mere physical entities and serve as vital sources documenting the region's historical and social continuity. Within this context, the study explores the architectural features of these residential structures and highlights their contribution to the city's social structure.