Hidrosefalisi olan ventriküloperitoneal şantlı çocukların ebeveynlerine verilen tele-eğitimin kaygı ve öz yeterliliklerine etkisi
The effect of tele-education provided to parents of children with hydrocephalus and ventriculoperitoneal shunt on their anxiety and self-efficacy
  1. Tez No: 954885
  2. Yazar: SEVİNÇ ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, hidrosefali tanısı ile Ventriküloperitoneal (VP) şant takılan çocukların ebeveynlerine verilen tele-eğitimin, ebeveynlerin kaygı düzeylerine ve öz yeterlilik algılarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, ön-test, son-test randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Çalışma Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde VP şant takılmış ve Beyin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi görmüş çocukların ebeveynleriyle yürütülmüş, veriler Şubat 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Örneklemi, VP şantlı çocuğa sahip 59 ebeveyn oluşturmuştur (deney grubu=29, kontrol grubu=30). Araştırma verileri Ebeveyn Bilgi Testi, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Deney grubuna iletişim uygulaması aracılığıyla 2 hafta boyunca toplamda 6 saat online eğitim verilmiş, eğitim sonrası 3 ay süreyle danışmanlık yapılmıştır. Kontrol grubuna girişim yapılmamıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare testi ve karışık ölçümler için ANOVA ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of tele-education provided to parents of children diagnosed with hydrocephalus and who underwent Ventriculoperitoneal (VP) shunt placement on their anxiety levels and self-efficacy perceptions. The study was designed as a randomized controlled experimental research with a pre-test and post-test model. It was carried out with parents of children who had received a VP shunt and were treated in the Neurosurgery Intensive Care Unit of Pamukkale University Hospital. Data were collected between February 2024 and February 2025. The sample consisted of 59 parents of children with VP shunts (intervention group = 29, control group = 30). Data were collected using the Parental Knowledge Test, General Self-Efficacy Scale, and State-Trait Anxiety Inventory. The intervention group received a total of 6 hours of online training over 2 weeks via a communication application, followed by a 3-month counseling period. No intervention was applied to the control group. Data were analyzed using descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation), chi-square test, and mixed-measures ANOVA.