Kolorektal kanserlerde 18F-FDG PET tekstür özellikleri ve metabolik parametrelerin prognostik önemi
The prognostic value of 18F-FDG PET texture analysis and metabolic parameters in colorectal cancer
  1. Tez No: 955109
  2. Yazar: KÜBRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ ASA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma, kolorektal kanser (KRK) tanılı hastalarda 18F-FDG PET görüntülerinden elde edilen tekstür özellikleri ve metabolik parametrelerin prognostik değerini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017-Aralık 2023 tarihleri arasında KRK tanılı hastaların primer evreleme amacıyla yapılan 18F-FDG PET/BT ve PET/MR görüntüleri retrospektif olarak incelendi. LIFEx yazılımı kullanılarak, primer tümörün segmentasyonu ile metabolik parametreler (maksimum standart uptake değeri [SUVmaks], metabolik tümör hacmi [MTV] ve total lezyon glikolizi [TLG]) ve tekstür özellikleri belirlendi. Metabolik parametreler ile tekstür özellikleri ile arasındaki ilişki Spearman korelasyon testi ile analiz edildi. Bu parametrelerin ve klinik özelliklerin genel sağkalım ile ilişkisi, Kaplan-Meier sağkalım eğrileri ve Cox regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 62.01±12.8 yıl olan, 109 KRK tanılı hasta (48 kadın [%44] ve 61 erkek [%56]) dahil edildi. Ortalama genel sağkalım süresi 51.16±3.47 ay olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the prognostic value of texture features and metabolic parameters derived from 18F-FDG PET images in patients diagnosed with colorectal cancer (CRC). Materials and Methods: 18F-FDG PET/CT and PET/MR images of CRC patients who underwent primary staging between January 2017 and December 2023 were retrospectively analyzed. Using LIFEx software, metabolic parameters (maximum standardized uptake value [SUVmax], metabolic tumor volume [MTV], and total lesion glycolysis [TLG]) and texture features were identified through segmentation of the primary tumor. The relationships between metabolic parameters and texture features were analyzed using Spearman's correlation test. The association of these parameters and clinical features with overall survival were evaluated using Kaplan-Meier survival curves and multivariate Cox regression analysis. Results: The study included 109 patients diagnosed with CRC, with a mean age of 62.01±12.8 years (48 females [44%] and 61 males [56%]). The mean overall survival time was 51.16±3.47 months.