Flep operasyonları ile birlikte enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin uygulamalarının periodontal klinik parametreler üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of the efficacy of injectable platelet-rich fibrin applications in conjunction with flap operations on periodontal clinical parameters
  1. Tez No: 955108
  2. Yazar: HALİL ATA BIÇAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM BÜLENT KURTİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Periodontal hastalıklar, dişleri destekleyen periodontal dokuların enflamasyona bağlı olarak yıkıma uğramasıyla karakterize, kronik enflamatuar hastalıklardır. Bu hastalıklar, periodonsiyumu oluşturan yapıları etkileyerek tedavi edilmedikleri takdirde diş mobilitesinde artışa ve nihayetinde diş kayıplarına yol açabilmektedir. Periodontitisin klinik belirtileri arasında periodontal cep oluşumu, klinik ataşman kaybı ve radyografik olarak saptanan alveoler kemik kaybı yer almaktadır. Periodontitis tedavisinde temel hedef, enflamasyonun ortadan kaldırılması ve periodontal dokuların rejenerasyonunun sağlanmasıdır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen periodontal flep operasyonları, defekt bölgesine doğrudan cerrahi erişim sağlayarak etkin bir debridman yapılmasına olanak tanır. Son yıllarda cerrahi yaklaşımlara ek olarak, iyileşme sürecini hızlandırmak ve rejenerasyonu desteklemek amacıyla çeşitli biyomateryaller ile otolog kaynaklı kan ürünlerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu biyolojik ajanlar arasında yer alan enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin (E-TZF), içerdiği yüksek konsantrasyondaki büyüme faktörleri sayesinde doku iyileşmesini destekleyen, biyouyumlu ve ekonomik bir biyomateryal olarak dikkat çekmektedir. Çalışmamızın amacı, konvansiyonel flep cerrahisi ile kombine edilen E-TZF uygulamasının periodontal iyileşme üzerindeki etkisini klinik parametreler açısından değerlendirmektir. Bu doğrultuda çalışmamıza, evre 2, 3 veya 4 periodontitis tanısı konulan ve birbirine komşu en az üç dişinde 5 mm ve üzeri sondlanabilir cep derinliği bulunan toplam 42 birey dahil edildi. Katılımcılar rastgele şekilde iki eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki hastalara yalnızca konvansiyonel flep operasyonu + %24'lük EDTA; test grubundaki hastalara ise konvansiyonel flep operasyonu + %24'lük EDTA + 5 dakika süreyle E-TZF uygulandı. Klinik periodontal parametreler kapsamında plak indeksi, gingival indeks, sondlamada kanama varlığı ve dişeti çekilmesinin derinliği ile genişliği, periodontal flep operasyonu öncesinde (başlangıç) ve operasyon sonrasındaki 1., 3. ve 6. aylarda; sondlanabilir cep derinliği ve klinik ataşman seviyesi ise başlangıçta ve postoperatif 3. ve 6. aylarda değerlendirildi. Elde ettiğimiz bulgulara göre, her iki grupta da başlangıç değerlerine göre tüm klinik periodontal parametrelerde anlamlı düzeyde iyileşme gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are chronic inflammatory conditions characterized by the inflammation-induced destruction of the periodontal tissues supporting the teeth. These conditions affect the structural components of the periodontium, and if left untreated, may lead to increased tooth mobility and eventual tooth loss. The clinical signs of periodontitis include periodontal pocket formation, clinical attachment loss, and alveolar bone loss detected radiographically. The primary objective of periodontitis management is to eliminate inflammation and promote the regeneration of periodontal tissues. Periodontal flap surgeries, performed within this framework, provide direct surgical access to the defect area, enabling effective debridement. In recent years, in addition to surgical approaches, the use of various biomaterials and autologous blood products has become widespread to accelerate the healing process and support regeneration. Among these biological agents, injectable platelet-rich fibrin (i-PRF) has gained attention as a biocompatible and cost-effective biomaterial capable of promoting tissue healing due to its high concentration of growth factors. The aim of our study is to evaluate the effect of i-PRF application combined with conventional flap surgery on periodontal healing in clinical parameters. In this context, a total of 42 individuals diagnosed with stage 2, 3, or 4 periodontitis and having at least three adjacent teeth with probing depths of 5 mm or more were included in our study. Participants were randomly divided into two equal groups. Patients in the control group received conventional flap surgery + 24% EDTA, while patients in the test group received conventional flap surgery + 24% EDTA + 5 minutes of i-PRF application. Clinical periodontal parameters, including plaque index, gingival index, presence of bleeding on probing, and the depth and width of gingival recession, were evaluated before periodontal flap surgery (baseline) and at 1, 3, and 6 months postoperatively; probing pocket depth and clinical attachment level were assessed at baseline and at 3 and 6 months postoperatively. According to our findings, significant improvements were observed in all clinical periodontal parameters in both groups compared to baseline values. In particular, a decrease in probing pocket depth and an increase in clinical attachment level were statistically significant in both groups (p < 0.05). While plaque index, gingival index, and bleeding on probing were controlled, no significant difference was observed between the groups in terms of the depth and width of gingival recession. In intergroup comparisons, at 3 months postoperatively, the reduction in pocket depths and clinical attachment gain in the test group were significantly higher than in the control group, and this difference became more pronounced at 6 months. All these findings indicate that periodontal healing achieved with conventional surgery is statistically significantly enhanced with the application of i-PRF. Our results suggest that i-PRF is a promising adjunctive approach with the potential to enhance treatment outcomes in periodontal surgery. Additionally, we believe that these findings may provide guiding and supportive data for future research in this field.