Maksimum Sıcaklık Değişimlerinin L-momentler Yöntemiyle Belirlenmesi ve Yerel Yönetim İklim Uyum Stratejileriyle Değerlendirilmesi: Adana Örneği
Determination of maximum temperature variations using the l-moments method and their evaluation within the scope of local government climate adaptation strategies: the case of Adana
  1. Tez No: 955345
  2. Yazar: BİLGE YÜCEER KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İklim değişikliğine bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen doğal afetler, dünya genelinde pek çok ülkeyi sosyal, ekonomik ve çevresel açılardan derin biçimde etkilemiş ve bu konuda acil önlemler alınması gerekliliğini gündeme getirmiştir. 2000'li yılların başından itibaren hem dünyada hem de Türkiye'de iklim değişikliği kaynaklı olduğu değerlendirilen pek çok çevresel gelişme yaşanmıştır. Türkiye'de iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik çalışmalar son yıllarda hız kazanmış; kalkınma planları, stratejik belgeler ve ulusal politikalar bu temada yeniden şekillendirilmiştir. Bu süreçte yerel yönetimler, topluma en yakın karar alma ve uygulama birimleri olmaları nedeniyle iklim değişikliğiyle mücadelede ve uyum çalışmalarında öncü bir konumda yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, Adana ili sınırlarında yer alan 17 meteorolojik istasyona ait maksimum sıcaklık verileri kullanılarak L-momentler yöntemi ile trend analizi gerçekleştirilmiş ve bölgesel frekans analizleri yapılmıştır. Homojenlik testleri sonucunda çalışma alanı iki homojen bölgeye ayrılmıştır. Her bölge için Genelleştirilmiş Normal (GNO), Genelleştirilmiş Ekstrem Değer (GEV), Genelleştirilmiş Lojistik, Genelleştirilmiş Pareto ve Pearson Tip III dağılımları uygulanmış ve bu dağılımlara göre farklı tekerrür sürelerine ait maksimum sıcaklık tahminleri elde edilmiştir. Elde edilen projeksiyonlar, önümüzdeki 100 yıllık süreçte bazı bölgelerde ekstrem sıcaklık değerlerinin 45 °C ve üzerine çıkabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) kapsamında yer alan uyum eylemleri ve stratejileriyle birlikte değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, her iki bölge için de GEV dağılımı istatistiksel olarak en uygun model olarak belirlenmiş ve bu model için formül sunulmuştur. Bu doğrultuda, yerel yönetimlerin iklim değişikliği uyum politikalarının, bölgesel maksimum sıcaklık projeksiyonlarıyla desteklenerek daha etkili hale getirilebileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate-related natural disasters, which are believed to be driven by climate change, have profoundly affected many countries worldwide in social, economic, and environmental terms, highlighting the urgent need for action. Since the early 2000s, numerous environmental developments attributed to climate change have been observed both globally and in Turkey. In recent years, Turkey has accelerated its efforts to combat climate change by incorporating this issue into development plans, strategic documents, and national policies. In this context, local governments—being the institutions closest to the public—have assumed a leading role in both mitigation and adaptation efforts. In this dissertation, maximum temperature data from 17 meteorological stations within the borders of Adana province were analyzed using the L-moments method, and a regional frequency analysis was conducted. Based on homogeneity tests, the study area was divided into two homogeneous regions. For each region, Generalized Normal (GNO), Generalized Extreme Value (GEV), Generalized Logistic, Generalized Pareto, and Pearson Type III distributions were applied, and maximum temperature estimations were obtained for various return periods. The resulting projections suggest that in certain regions, extreme temperature values may exceed 45 °C over the next 100 years. These findings were evaluated in relation to the adaptation strategies outlined in the Sustainable Energy and Climate Action Plan (SECAP) prepared by Adana Metropolitan Municipality. As a result, the GEV distribution was identified as the most statistically appropriate model for both regions, and the corresponding formula was presented. It is proposed that the adaptation policies of local governments could become more effective when supported by region-specific projections of maximum temperatures.