Laminektomi sonrası epidural fibrozisi önlemede lokal uygulanılan biyomateryallerin nörolojik, radyolojik ve histopatolojik bulgularının karşılaştırılması
Comparison of neurological, radiological and histopathological findings of locally applied biomaterials in preventing epidural fibrosis after laminectomy
- Tez No: 955520
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada laminektomi sonrası epidural fibrozisi önlemek amacıyla lokal uygulanılan biyomateryallerin histopatolojik bulgularının karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada 25 adet, erişkin Wistar Albino sıçan kullanıldı. Grup I (kontrol grubu, n=5) L3-4 dorsal laminektomi sonrası bölgeye lokal serum fizyolojik, grup II (GRII) (n=5) L3-4 dorsal laminektomi sonrası otolog yağ doku, grup III (GRIII) (n=5) L3-4 dorsal laminektomi sonrası lokal otolog serebrospinal sıvı (SSS) ve grup IV (GRIV) (n=5) L3-4 dorsal laminektomi sonrası hyaluronik asit uygulaması olmak üzere gruplandırıldı. SSS için 5 adet sıçandan faydalanıldı. Tüm sıçanlara preoperatif ve postoperatif 1, 7, 15, 30 ve 45. günlerde Tarlov Skorlaması; preoperatif, postoperatif 1 ve 45. günlerde radyografik görüntülemesi yapıldı. Sıçanlar 45. günde sakrifiye edildi ve vertebral segment histopatolojik olarak incelendi. Tarlov ve histopatolojik verilere istatistiksel analiz yapıldı. Tüm grupların ölçüm zamanları yönünden grup içi ve gruplararası değerlendirmesinde anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Histopatolojik değerlendirmede gruplararası karşılaştırmada fibroblast dansitesi, epidural fibrozis, arahnoid fibrozis ve yangısal hücre infiltrasyonu en yoğun GRI>GRII>GRIV>GRIII şeklindeydi. GRI ve GRIII arasında fibroblast dansitesi (p=0,0026), epidural fibrozis (p=0,0022), arahnoid fibrozis (p=0,0015) ve yangısal hücre dansitesi (p=0,0036) yönünden fark istatistiksel olarak anlamlıydı. GRI, GRII ve GRIV arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the histopathological findings of biomaterials applied locally to prevent epidural fibrosis after laminectomy. Twenty-five adult wistar albino rats were used in the study. Group ı (control group, grı, n=5) received local physiological serum after l3-4 dorsal laminectomy, group ıı (grıı) (n=5) received autologous fat tissue after l3-4 dorsal laminectomy, group ııı (grııı) (n=5) received local autologous cerebrospinal fluid (csf) after l3-4 dorsal laminectomy, and group ıv (grıv) (n=5) received hyaluronic acid after l3-4 dorsal laminectomy. 5 rats were used for csf. All rats underwent tarlov scoring on preoperative and postoperative 1st, 7th, 15th, 30th, and 45th days; and radiographic imaging was performed on preoperative, postoperative 1st, and 45th days. The rats were sacrificed on the 45th day, and the vertebral segments were examined histopathologically. Statistical analysis was performed on tarlov's scoring and histopathological data. At the end of the study, similar motor functions were observed in all groups. No significant difference was found in the intra- and inter group evaluations of all groups in terms of measurement times (p>0.05). In the histopathological evaluation, in the inter-group comparison, fibroblast density, epidural fibrosis, arachnoid fibrosis and inflammatory cell infiltration were most intense as grı>grıı>grıv>grııı. The difference between grı and grııı in terms of fibroblast density (p=0.0026), epidural fibrosis (p=0.0022), arachnoid fibrosis (p=0.0015) and inflammatory cell density (p=0.0036) was statistically significant. There was no statistically significant difference between grı, grıı and grıv (p>0.05).