Bilim ve sanat merkezleri destek eğitim programları fen bilimleri kazanımlarının yenilenmiş Bloom taksonomisine göre incelenmesi
Examination of support education program science acquisitions in science and art centers according to the revised Bloom taxonomy
- Tez No: 955581
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı çatısı altında özel yetenekli çocukların gelişimi için hizmet veren Bilim ve Sanat Merkezlerinde sunulan Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programının, Destek Eğitim Programı bölümünde yer alan öğrenci kazanımlarının Yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelemesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yapılmıştır. Veri analizi için betimsel analiz yaklaşımı kullanılmıştır. Yöntem kısmı açıklaması bu şekilde düzenlenmiştir. Yapılan analizlere göre, Bilim ve Sanat Merkezinde sunulan Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında yer alan kazanımların niceliksel olarak yoğunluğunun Bilgi Boyutundan“Kavramsal Bilgi”boyutunda yer aldığı ve Bilişsel Süreç Boyutundan“Anlama”düzeyinde yer aldığı tespit edilmiştir. Adı geçen süreç boyutundan“Uygulama”düzeyinde çok az kazanıma yer verildiği saptanmıştır. İfade edilen süreç boyutundan“Hatırlama /Anımsama”basamağında ise hiç kazanıma yer verilmediği tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlara göre; Bilim ve Sanat Merkezlerinde görev yapan öğretmenlere, bu konuda çalışmalar gerçekleştiren politika geliştiricilere ve konuyla ilgili çalışmalar yapmayı düşünen araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the student learning outcomes in the Support Education Programme section of the Science Course Curriculum offered in Science and Art Centres, which serve for the development of gifted children under the Ministry of National Education in Turkey, according to the Revised Bloom's Taxonomy. Document analysis was conducted as a qualitative research method. Descriptive analysis was used for data analysis. The methodology section was organised as follows. According to the analyses, it was determined that the quantitative density of the learning outcomes in the Science Curriculum presented in the Science and Art Centre was in the 'Conceptual Knowledge' dimension from the Knowledge Dimension and in the 'Understanding' level from the Cognitive Process Dimension. It was determined that very few acquisitions were included at the level of 'Application' from the mentioned process dimension. It was determined that there were no acquisitions in the 'Recall / Recollection' step from the mentioned process dimension. According to the results obtained within the scope of the study; suggestions were made to teachers working in Science and Art Centres, policy developers who carry out studies on this subject and researchers who are considering to conduct studies on the subject.