Çocukluk çağı akciğer tüberkülozu tanısında bilgisayarlı tomografinin yeri
The role of computed tomography in the diagnosis of childhood pulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 955673
  2. Yazar: EMEL HATUN AYTAÇ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DALGIÇ KARABULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Çalışmamızda çocukluk çağı akciğer tüberkülozunda bakteriyolojik tanının güçlüğü nedeniyle ek tanı yöntemi olan bilgisayarlı akciğer tomografisinin ve tomografideki bulguların tanıdaki yerinin ve öneminin tartışılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'nde Mayıs 2006-Eylül 2012 yılları arasında tüberküloz şüphesi ile yatan 1-192 ay arası 57 çocuk hasta ile yapıldı. Hastalar yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum, aşılama durumu, tüberküloz ile temas öyküsü, yakınma ve fizik muayene bulguları , laboratuar bulguları, tüberkülin cilt testi pozitifliği pozitifliği, radyolojik bulgular, klinik örnekte kültür pozitifliği ve tedavi bakımından retrospektif olarak incelendi. Retrospektif olarak gerekli bilgiler hastanın arşiv dosyasındaki epikriz formu ve günlük izlem notundan elde edildi. Hastaların tomografi bulguları ayrıntılı olarak incelendi ve tanılar arası karşılaştırma yapıldı. Bulgular: Çalışmamız 1 ay-192 ay (16 yaş) arası 57 çocuk hasta ile yapıldı. 37 hasta akciğer tüberkülozu tanısı, 16 hasta pnömoni tanısı, 1 hasta pnömatosel tanısı aldı. 3 hasta ise tüberkülozdan şüphe edilmesine karşın tüberküloz tanısı almadı. Hastalar tüberküloz tanısı almış hastalar ve tüberküloz tanısı almamış hastalar olarak iki grup şeklinde incelendi. Tüberküloz tanısı alan hastalarda %89,2 oranında, tüberküloz tanısı almayan hastalarda %90 oranında tomografide patolojiye rastlandı. İki grup arasında bu açıdan anlamlı fark saptanmadığından (p>0,05), tomografideki bulguların özellikleri ayrıntılı olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to discuss the role and importance of the computerized pulmonary tomography, an alternative diagnosis technique used in childhood with pulmonary tuberculosis due to the difficulty of bacteriological diagnosis. Materials and Methods The study has been conducted upon 1 to 192 months old 57 children, who are in suspicion of tuberculosis and applied to the Sisli Etfal Training and Research Hospital, Department of Paediatric Infections Diseases during May 2006 and September 2012. The patients were examined in respect to their age, sex, socioeconomic condition, vaccination, tuberculosis development process and physical examination findings, laboratory findings, tuberculin skin test, radiological findings, condition of culture positivity in clinical samples and also regarding to the treatment. Retrospective information of the patients was obtained from their epicrisis form in archive files. Pulmonary tomography findings were examined in detail and the diagnosis were compared within each other. Results We examined 57 children patients, of these 37 were diagnosed with pulmonary tuberculosis, 16 with pneumonia, 1 with pnomatosel, 3 patients were found normal. The patients were evaluated into two groups as they have been diagnosed as tuberculosis or not. According to the tomography results, patients with tuberculosis disease had 89.2 % pathological symptoms. This ratio was calculated as 90 % in patients diagnosed as non-tuberculosis. These results were not found to be significant (p>0,05) between the two patient groups. Hence, we examined the characteristics of the tomography results in detail.