Yurtta barınan üniversite öğrencilerinin sıfır atık yönetimi ile ilgili farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the zero waste management awareness levels of university students living in dormitories
  1. Tez No: 955674
  2. Yazar: AYŞEGÜL BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde artan nüfus, kentleşme ve sanayileşme, çevresel sorunları derinleştirmiş; özellikle katı atıkların yönetimi çevre sağlığı açısından kritik bir öncelik haline gelmiştir. Bu bağlamda geliştirilen“Sıfır Atık”yaklaşımı, atık oluşumunun azaltılması, kaynakların etkin kullanımı ve çevreye duyarlı atık yönetimi hedeflerini içeren bütüncül bir strateji sunmaktadır. Türkiye'de 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, birçok kurum bu sisteme entegre edilmiş; 12 Temmuz 2019 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği ile uygulamalar yasal bir zemine oturtulmuştur. Bu çalışma, Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan üç kız öğrenci yurdunda kalan üniversite öğrencilerinin sıfır atık konusundaki bilgi düzeylerini, farkındalıklarını ve uygulama alışkanlıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular, öğrencilerin sıfır atık konusunda genel olarak yüksek bir farkındalık düzeyine sahip olduklarını göstermektedir. Katılımcıların %91'i geri dönüşebilir atıkları bildiğini ifade etmiş; en çok tanımlanan atık türleri arasında kağıt (%95), plastik (%86) ve cam (%84) yer almıştır. Öğrencilerin %63'ü yurtlarında sıfır atık sisteminin uygulandığını belirtirken, %75'i yurt içerisindeki atık ayrımına gönüllü katkı sağladığını ifade etmiştir. Ancak %17'lik bir kesimin uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmaması, bilgilendirme faaliyetlerinin yeterli olmadığını düşündürmektedir. Ayrıca, öğrencilerin %73'ü sıfır atık konusunda en çok sosyal medyadan bilgi edindiğini, %89'u ise projenin ülke ekonomisine katkı sağladığını belirtmiştir. Elde edilen veriler, sıfır atık sistemlerinin tüm yurtlarda daha görünür, sistemli ve öğrenci katılımını teşvik eden biçimde uygulanması gerektiğine işaret etmektedir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin sıfır atık hareketine istekli ve duyarlı olduklarını; ancak bilgilendirme, yönlendirme ve uygulamaya aktif katılım açısından çeşitli eksikliklerin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca anket sonuçları öğrencilerin çevresel farkındalıklarının yüksek olmasına rağmen, bu farkındalığın her zaman düzenli ve bilinçli davranışlara dönüşmediğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, öğrenciler sıfır atık konusunda temel bilgiye ve farkındalığa sahip olmakla birlikte, bu bilincin davranışa dönüşebilmesi için sistemli yönlendirmelere, bilgilendirme çalışmalarına ve kurumsal destek mekanizmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kurumların yalnızca çevresel politikaları uygulamakla yetinmeyip, bu politikaları öğrencilere etkin biçimde tanıtması ve katılımlarını teşvik etmesi, sürdürülebilir bir sıfır atık kültürünün yerleşmesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, increasing population, urbanization, and industrialization have exacerbated environmental problems, making solid waste management a critical priority for public health. In this context, the“Zero Waste”approach offers a comprehensive strategy that focuses on waste reduction, efficient use of resources, and environmentally responsible waste management. In Turkey, the Zero Waste Project was launched in 2017, integrating numerous institutions into the system, and the practices were formalized through the Zero Waste Regulation published in the Official Gazette on July 12, 2019. This study aims to determine the knowledge levels, awareness, and implementation habits of university students residing in three female dormitories located in the Selçuklu district of Konya province regarding the zero waste concept. The findings reveal that students generally possess a high level of awareness on the subject. 91% of participants stated they could identify recyclable waste; the most commonly recognized types were paper (95%), plastic (86%), and glass (84%). While 63% of the students reported that a zero waste system was implemented in their dormitory, 75% indicated they voluntarily contributed to waste separation within the facility. However, 17% expressed a lack of knowledge about these practices, suggesting that informational efforts remain insufficient. Additionally, 73% reported that they obtained information on zero waste primarily through social media, and 89% believed the project contributes to the national economy. The data suggest that zero waste systems should be implemented in all dormitories in a more visible, systematic, and participatory manner. Findings show that although students are willing and sensitive towards the zero waste movement, there are notable deficiencies in information dissemination, guidance, and active engagement. In addition, the survey results reveal that although students' environmental awareness is high, this awareness does not always translate into regular and conscious behavior. In conclusion, while students possess basic knowledge and awareness of the zero waste concept, transforming this awareness into sustainable behavior requires structured guidance, stronger informational efforts, and institutional support mechanisms. It is crucial for institutions to not only implement environmental policies but also effectively introduce these policies to students and encourage their participation in establishing a sustainable zero waste culture.