Türk mizah dergilerinde postmodern din olgusunun söylemi ve analizi
Discourse and analysis of postmodern religion in Turkish humor magazines
  1. Tez No: 955768
  2. Yazar: ŞEHNAZ ARDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN GÖKDAĞ, DOÇ. DR. HASAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Postmodern süreçte tüm kavramlar ve olgular, oturdukları zeminin küresel etkilerle sabitliğini yitirmesi ve kaybolan sınırların etkisi sonucunda ileri derecede dönüşürken toplumların şekillenmesinde büyük öneme sahip olan din olgusu da bu süreçle birlikte, sadece içsel yapısı itibariyle değil, aynı zamanda toplumsal etkisi bakımından da değişim ve dönüşüme uğramıştır. Aydınlanma sürecinde aklın ve bilimin üstünlüğüne dayanan bakış açısıyla toplumdaki nüfuzu geri plana düşen dinin etkisinin tamamen yok olacağını ve toplumların akla dayanan yöntemlerle var olacağını iddia eden seküler düşünürler postmodern dünyada dinlerin yok olmadığını aksine farklılaşarak bireysel ve çoğulcu platformlara çekildiğini ve güçlenerek var olduğunu deneyimlemişlerdir. Zaman zaman akılcı yollarla çözülemez hale dönüşen modern dünyanın krizleriyle baş etmek için bireyler dini kurumsal yapılardan uzaklaşsa dahi kendi inanç sistemlerini evlerinde ve özel alanlarında yaşatmaya devam etmişlerdir. Bir kriz olarak küresel bir salgının (Covid-19) sonucunda modern bireyler, akıl yoluyla üretilmiş çözümlerin yeterli gelmediği bu probleme karşı kendi inanç sistemlerini üretmişlerdir. Yaşanan bu krizin tetiklediği çeşitli toplumsal problemler sonucunda postmodern din olgusu gözlemlenebilir bir hal almıştır. Bu çalışma kapsamında mizah, dinin geleneksel yapısına oldukça ters düşmesine karşılık, tam da bu silikleşen sınırlar üzerine konumlandırılan söylemler üzerinden postmodern zaman dinini anlamak üzere yola çıkılarak mizahın en etkili yollarından biri olan karikatür metinleri üzerine hem içerik hem de söylem analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In postmodern process, while all concepts and phenomena have been transformed as a result of the loss of stability of the ground on which they sit due to global influences and the effect of disappearing borders, phenomenon of religion has undergone change and transformation not only in terms of its internal structure but also in terms of its social impact. Secular thinkers, who claimed that the influence of religion, whose influence in society had receded into the background with the perspective based on superiority of reason and science in the Enlightenment process, would completely disappear and that societies would exist with methods based on reason, have experienced that religions do not disappear in the postmodern world, on the contrary, they are differentiated, drawn to individual and pluralistic platforms. In order to cope with crises of modern world, which from time to time became unsolvable through rational means, individuals continued to keep their belief systems alive in their homes and private spaces, even if they distanced themselves from religious institutional structures. As a result of a global pandemic (Covid-19) as a crisis, individuals have produced their own belief systems against this problem where solutions produced through reason are not sufficient. As a result of various social problems triggered by this crisis, the phenomenon of postmodern religion has become observable. Within the scope of this study, although humor is quite contrary to traditional structure of religion, both content and discourse analysis will be carried out on cartoon texts, one of the most effective ways of humor, in order to understand the religion of postmodern times through the discourses positioned on these blurred boundaries.