Ölümcül otonom silah sistemlerinin küresel yönetişimi
Global governance of lethal autonomous weapon systems
- Tez No: 955769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Robotik ve yapay zeka teknolojilerindeki gelişmeler çok da uzak olmayan bir gelecekte sıcak çatışmalarda makinelerin insanlar yerine kullanılabileceğine dair kanıtlar içermektedir. Gelişen sensörler sayesinde çevreyi daha iyi algılayabilmekte, artan hareket kabiliyetleri ile karmaşık alanlarda hızlı bir şekilde hareket edebilmektedir. Böylece hedef tespiti ve karar verme süreçlerinde insan müdahalesine gerek duymadan hareket edebilecek seviyeye yaklaşmaktadır. Bu durum etik, hukuk ve güvenlik ile ilişkili ciddi tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Özellikle insan hayatının yapay zekaya sahip bir makine tarafından sonlandırılması durumu bu tartışmaların ana nedenini oluşturmaktadır. Bu durum çalışma içerisinde savaşın insandışılaşması kavramı ile açıklanmıştır. Bu sorunlara karşı bir an evvel harekete geçilmesi gerektiğini öne süren, farklı ülkelerden bir dizi sivil toplum kuruluşu ve aktivist 2012'nin Ekim ayında bir araya gelerek küresel ölçekte bir kampanya başlatmışlardır. Sivil alanda başlayan kampanya kısa sürede kendisine politik yanıt bulmuş ve 2013 Aralık ayında alınan karar ile ölümcül otonom silah sistemleri (ÖOSS), Belirli Konvansiyonel Silahların Sınırlandırılması Sözleşmesi'nin (BKSS) gündemine alınmıştır. 2013'te başlayan süreç günümüzde halen devam etmektedir. BM bünyesinde olmakla birlikte müstakil bir kurumsal yapıya da sahip olan BKSS, konvansiyonel silahlar ile ilgili etik ve hukuki meselelerin görüşüldüğü bir uluslararası platformdur. ÖOSS üzerine yürütülen tartışmaya baktığımızda sürece dahil olan aktörlerin tamamının tartışmanın BKSS bünyesinde yürütülmesini haklı ve makul buldukları görülmektedir. BKSS, ÖOSS'nin küresel yönetişimi için takip ve analiz edilmesi gereken en yüksek uluslararası platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın temel varsayımı olan ÖOSS'nin küresel yönetişimi BKSS kapsamında gerçekleşmektedir savı buna dayanmaktadır. Çalışmada, 2013-2023 arasındaki BKSS görüşmeleri incelenmiştir. Analiz, görüşmelerde gerek devlet gerekse devlet dışı aktörlerin sunduğu beyanlar üzerinden gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in robotics and artificial intelligence technologies contain evidence that, in the not-too-distant future, machines could be used instead of humans in armed conflicts. Thanks to developing sensors, they can perceive the environment better and, with increasing mobility, move quickly in complex areas. In this way, they are approaching a level where they can operate without the need for human intervention in target detection and decision-making processes. This situation also brings with it serious debates related to ethics, law, and security. Especially the situation in which a human life is terminated by a machine with artificial intelligence constitutes the main reason for these debates. In this study, this situation is explained through the concept of the dehumanization of warfare. A number of non-governmental organizations and activists from different countries, who argued that immediate action should be taken against these problems, came together in October 2012 and launched a global campaign. The campaign, which began in the civil sphere, quickly received a political response, and with the decision taken in December 2013, lethal autonomous weapon systems (LAWS) were included on the agenda of the Convention on Certain Conventional Weapons (CCW). The process, which started in 2013, still continues today. Although operating under the United Nations, the CCW also has an independent institutional structure and is an international platform where ethical and legal issues related to conventional weapons are discussed. When we look at the debate conducted on LAWS, it is seen that all actors involved in the process consider it justified and reasonable for the debate to be carried out within the framework of the CCW. The CCW stands out as the highest international platform that should be monitored and analyzed for the global governance of LAWS. The claim that the global governance of LAWS takes place within the framework of the CCW constitutes the basic assumption of this study. In the study, CCW meetings between 2013 and 2023 were examined. The analysis was carried out based on the statements made by both state and non-state actors during these meetings.