Vergi kaçakçılık suçlarına uygulanan cezaların etkinlik analizi: Bir alan araştırması
The efficiency analysis of tax penalties applied to tax evasion crimes: A field research
  1. Tez No: 955789
  2. Yazar: ALİM YELBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN ÜYÜMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Vergi Usul Kanunu'nun 359. maddesinde düzenlenen vergi kaçakçılığı suçu, günümüzde ceza yargılamalarında sıkça karşılaşılan bir suç türü olarak öne çıkmaktadır. Bu suçu işleyen kişilere, Vergi Usul Kanunu'nda öngörülen vergi cezaları ile diğer cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Söz konusu yaptırımların temel amacı, devletin en temel gelir kaynağı olan vergi alacaklarının korunmasını sağlamaktır. Ancak bu cezaların uygulanmasında göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus, söz konusu cezaların ne ölçüde etkin sonuçlar doğurduğudur. Bu çerçevede, vergi kaçakçılığı suçlarına yönelik cezaların etkinliği, vergi müfettişleri, avukatlar ve hâkimlerin değerlendirmeleri ışığında analiz edilmiştir. Araştırmada, öncelikle vergi kaçakçılığı olgusu ile bu suça ilişkin ceza uygulamalarının kavramsal ve teorik çerçevesi ortaya konulmuş; devamında ise cezaların etkinliğine ilişkin nitel veriler, alanında uzman kişilerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar yoluyla elde edilmiştir. Çalışmada, üç ayrı uzman grubunu temsil eden toplam 31 katılımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler, NVivo 15 analiz yazılımı kullanılarak sistematik biçimde analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, mevcut ceza uygulamalarının etkinliğinin kısıtlı olduğu ve uygulamada çeşitli aksaklıklarla karşılaşıldığı tespit edilmiştir. Son olarak, elde edilen bulgular doğrultusunda ilgili alana yönelik politika önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of tax evasion, regulated by Article 359 of the Tax Procedure Law, is a type of crime that is frequently encountered in criminal proceedings today. Persons who commit this crime are subject to tax penalties and other criminal sanctions provided for in the Tax Procedure Law. The primary purpose of these penalties is to protect tax revenues, which are the state's most fundamental source of income. However, the most important consideration in the application of these penalties is the extent to which they are effective. In this context, the effectiveness of penalties for tax evasion offences has been analysed in light of the assessments of tax inspectors, lawyers and judges. In the study, the conceptual and theoretical framework of tax evasion and the penalties applied for this crime were first presented; then, qualitative data on the effectiveness of penalties were obtained through semi-structured interviews with experts in the field. Qualitative data obtained from semi-structured interviews with a total of 31 participants representing three separate expert groups were systematically analysed using NVivo 15 analysis software. The analyses revealed that the effectiveness of current penalties is limited and that various shortcomings are encountered in practice. Finally, policy recommendations for the relevant field were developed based on the findings.