Dürtmelerin temel hak ve özgürlüklere etkisi
The impact of nudges on fundamental rights and freedoms
  1. Tez No: 955788
  2. Yazar: HÜDANUR AYGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Dürtme teorisine göre dürtmeler, bireylerin tercih ve davranışlarını onların çıkarları doğrultusunda etkilerken aynı zamanda tercih özgürlüklerini de korumaktadır. Teoriye içkin olan bu“liberteryen”söylem, dürtmelerin temel hak ve özgürlüklerle uyumlu olduğu izlenimi uyandırmaktadır. Bu Çalışmada, dürtmelerin temel hak ve özgürlüklerle uyumlu olduğu hipotezi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası bağlamında test edilmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; dürtme teorisinin düşünsel temelleri ve teoriye ilişkin kavramlar tartışılmakta, dürtme türleri ve bu dürtmelerin kamu politikalarında nasıl somutlaştığı incelenmektedir. İkinci bölümde, dürtmelerin sözleşmesel ve anayasal haklara müdahale oluşturup oluşturmadığı ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise bir hakka müdahale oluşturduğu tespit edilen dürtmelerin insan hakları hukukuna uygun olup olmadığı sorusu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türk Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru kararlarında benimsediği inceleme yöntemi takip edilerek yanıtlanmaktadır. Çalışmada ulaşılan sonuç, dürtmelerin temel hak ve özgürlüklere müdahale oluşturabileceği ya da bu hak ve özgürlükleri ihlal edebileceğidir.
Özet (Çeviri)
According to the nudge theory, nudges are policy tools that protect the freedom of choice while affecting the preferences and behaviors of individuals in favour of their interests. This“libertarian”discourse embedded in the theory gives the impression that the nudges are compatible with fundamental rights and freedoms. In this study, the hypothesis that nudges are compatible with fundamental rights and freedoms is tested in the context of the European Convention on Human Rights and the Constitution of the Republic of Türkiye. The study consists of three chapters. In the first chapter; the intellectual foundations of the nudge theory and the concepts related to the theory are discussed, the types of nudges and how these nudges are applied in public policies are examined. In the second part, it is discussed whether nudges interfere with convention and constitutional rights. The third part deals with the question of whether the nudges, which are determined to constitute an interference with a right, are in compliance with human rights law. This question is answered by following the examination method adopted by the European Court of Human Rights and the Turkish Constitutional Court in individual applications/constitutional complaints. The study concluded that nudges may interfere with or violate fundamental rights and freedoms.