Türk Beşleri içindeki yeri ve müzikal yaklaşımı bağlamında Hasan Ferid Alnar: 'Sekiz Piyano Parçası' üzerine biçimsel ve üslupsal bir inceleme
A formal and stylistic analysis on 'Eight Piano Pieces' by Hasan Ferid Alnar in the context of his musical approach and position within the 'Turkish Five'
  1. Tez No: 955810
  2. Yazar: SILA ELBİSTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ALAPINAR GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Türk Beşleri'nden Hasan Ferid Alnar'ın bestecilik yaklaşımı ve sanatsal kimliği, Sekiz Piyano Parçası üzerinden ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, Türk müzik kültürünün İslamiyet öncesinden başlayarak Cumhuriyet dönemine dek geçirdiği evrim incelenmiştir. İkinci bölümde Türk Beşleri'nin ortaya çıkışı, bireysel müzik dilleri ve Türk müziğine katkıları değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Alnar'ın yaşamı ve müzik anlayışı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Sekiz Piyano eseri yapı, ritim ve makam yönünden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the compositional approach and artistic identity of Hasan Ferid Alnar, one of the members of the Turkish Five, are examined through his work Eight Piano Pieces. The first chapter explores the evolution of Turkish musical culture from the pre-Islamic period to the Republican era. The second chapter evaluates the emergence of the Turkish Five, their individual musical styles, and their contributions to Turkish music. The third chapter focuses on Alnar's life and musical understanding. In the fourth chapter, Eight Piano Pieces is analyzed in terms of structure, rhythm, and makam.