Rus turistlerin kripto paraları kullanma niyeti: Finansal okuryazarlık, farkındalık ve sürü davranışı etkileri
The intention of Russian tourists to use cryptocurrencies: Financial literacy, awareness and herd behaviour
  1. Tez No: 955809
  2. Yazar: SADIK YEREBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL HAKAN KAĞNICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küresel ekonomik sistemde, her gün değişen ihtiyaçlar ve karşılaşılan yeni sorunlarla birlikte yenilikçi çözümlerin geliştirildiği sürekli bir dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Bu dönüşümün en güncel ve etkili araçlarından biri ise kripto paralardır. Bu çalışma, uluslararası yaptırımlar ve ekonomik kısıtlamalar nedeniyle geleneksel finansal sistemlere erişimi sınırlanan Rus turistlerin, Türkiye'de günlük alışverişlerinde kripto paraları kullanma niyetini ve tercih ettikleri ürün kategorilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Birleştirilmiş Teknoloji Kabul ve Kullanım Teorisi (BTKKT) temel alınarak geliştirilen özgün kavramsal modelde; performans beklentisi, çaba beklentisi, güven, güvenlik ve gizlilik, risk, tutum ve yenilikçilik gibi yapılar ile finansal okuryazarlık, farkındalık ve sürü davranışı moderatör değişken olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, elde edilen veriler tematik analizle değerlendirilmiş ve ortaya çıkan beş ana tema BTKKT'ye entegre edilmiştir. İkinci aşamada ise kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-YEM) ile kavramsal model test edilmiştir. Bulgular, performans beklentisi, çaba beklentisi, güven, güvenlik ve gizlilik ve tutumun kripto para kullanım niyeti üzerinde anlamlı etkiler taşıdığını; risk ve yenilikçiliğin ise anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ayrıca, farkındalığın performans beklentisi ile kullanım niyeti arasındaki ilişkiyi güçlendirdiği; sürü davranışının ise yalnızca güven ile kullanım niyeti arasındaki ilişkide moderatör rol üstlendiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, hem kuramsal alana özgün bir katkı sağlamakta hem de turizm sektöründe kripto paraların kullanılmasına yönelik pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the global economic system, there is a continuous transformation process in which innovative solutions are developed with the changing needs and new problems encountered every day. One of the most current and effective tools of this transformation is cryptocurrencies. This study aims to examine the intention of Russian tourists, whose access to traditional financial systems is limited due to international sanctions and economic restrictions, to use cryptocurrencies in their daily shopping in Turkey and the product categories they prefer. In the original conceptual model developed based on the Unified Technology Acceptance and Use Theory (UTAUT), constructs such as performance expectancy, effort expectancy, trust, security and privacy, risk, attitude and innovativeness, financial literacy, awareness and herding behavior are considered as moderating variables. In the first stage of the study, the data obtained were evaluated through thematic analysis and the five main themes that emerged were integrated into the UTAUT. In the second stage, the conceptual model was tested with partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM). The findings show that performance expectancy, effort expectancy, trust, security and privacy, and attitude have significant effects on the intention to use cryptocurrency, while risk and innovativeness have no significant effect. Moreover, it was found that awareness strengthened the relationship between performance expectancy and intention to use, while herding behavior only moderated the relationship between trust and intention to use. The results obtained provide both a unique contribution to the theoretical field and practical suggestions for the use of cryptocurrencies in the tourism sector.