Mayalardan izole edilen lipitlerin biyodizel üretim kapasiteleri
Biodiesel production capacity of lipids isolated from yeast strains
- Tez No: 955913
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHLAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Biyoteknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Starmerella magnoliae X-3 suşunun N- stresi koşullarında ve farklı pH (3, 4, 5 ve 6) değerlerinde üreme, triaçilgliserol (TAG) birikimi, lipit üretimi, yağ asidi profili ve biyodizel kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. TAG ve toplam lipit düzeyleri sırasıyla Nile Red floresans yöntemi ve sülfo-fosfo-vanilin (SPV) tekniği kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, N- stresi ile asidik pH koşullarının birlikte uygulanmasının, kontrol grubuna kıyasla Starmerella magnoliae X-3 suşunda TAG birikimini, toplam lipit miktarını ve lipit verimliliğini anlamlı düzeyde (p < 0.05) artırdığını ortaya koymuştur. N- stresi koşulları altında en yüksek TAG birikimi, 72 saatlik üretim süresinden sonra pH'ları 3 ve 5 olan ortamlarda gözlemlenmiştir. En yüksek lipit verimliliği ise (0,306 g/L/gün) 48 saatin sonunda pH 3 koşulundan elde edilmiştir. Dört farklı pH değerinde baskın yağ asitleri oleik asit (%63,6–64), palmitoleik asit (%11,3–12,5), stearik asit (%9,7–11.4) ve palmitik asit (%9,4–10) olarak belirlenmiştir. Ayrıca hem N- stresi hem de düşük pH koşullarında, kontrol grubuna kıyasla daha düşük iyot değerine ve daha yüksek setan sayısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, Starmerella magnoliae X-3 suşunun N- stresi koşullarında ve pH 3'te üretilmesinin TAG miktarını artırmada umut vadettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of nitrogen N- stress and different pH values (3, 4, 5, and 6) on the growth, triacylglycerol (TAG) accumulation, lipid production, fatty acid profile, and biodiesel quality of Starmerella magnoliae X-3 were investigated. TAG and total lipid values were determined using Nile Red fluorescence and the sulfo-phospho-vanillin (SPV) method, respectively. The findings revealed that the combination of N- stress and acidic pH conditions significantly (p < 0.05) enhanced TAG accumulation, total lipid content, and lipid productivity in Starmerella magnoliae X-3 compared to the control. Under N- stress conditions, the highest TAG accumulation was observed at pH 3 and 5 after 72 hours of cultivation. The highest lipid productivity (0.306 g/L/day) was recorded at pH 3 after 48 hours. The dominant fatty acids at four different pH values were oleic acid (63.6%–64%), palmitoleic acid (11.3%–12.5%), stearic acid (9.7%–11.4%), and palmitic acid (9.4%–10%). In addition, both N- stress and low pH conditions resulted in a lower iodine value and a higher cetane number compared to the control. These results suggest that cultivation of Starmerella magnoliae X-3 under N- stress conditions at pH 3 holds promise for enhancing TAG production.