Ophisops elegans (Ménétriés, 1832) (Squamata: Lacertidae) populasyonlarında yaş kompozisyonlarının belirlenmesi ve populasyonların büyüme parametreleri bakımından karşılaştırılması
Determination of age composition and comparison of populations in terms of growth parameters in Ophisops elegans (Ménétriés, 1832) (Squamata: Lacertidae) populations in Turkey
  1. Tez No: 955914
  2. Yazar: HABİBE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ÜZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Ophisops elegans (Ménétriés, 1832)'ın Türkiye'de farklı lokalitelerde yaşayan populasyonlarının vücut büyüklüğü ve yaş kompozisyonları bakımından incelenmesi, vücut büyüklüğü ve yaş bakımından cinsiyetler arası ve populasyonlar arası fark olup olmadığının test edilmesi, yaş ve büyüklük arasındaki ilişkinin saptanması ve populasyonların büyüme modellerinin ortaya konmasıdır. Materyal ve Yöntem: Bu çalışma kapsamında farklı lokalitelerden toplanan 461 adet O. elegans bireyi incelenmiştir. İncelenen bireylerden morfometrik ölçümler alınmış, iskelet kronolojisi yöntemi ile parmak kemiklerinden kesitler hazırlanmış ve yaş halkaları (LAG) mikroskobik olarak analiz edilmiştir. Ölçüm verileri SPSS istatistik programında değerlendirilerek yaş-vücut boyu arasındaki korelasyon ve cinsiyetler arasındaki büyüme farklılıkları istatistiksel olarak tespit edilmiştir. Bulgular: İstatistiksel analizler sonucunda, iskelet kronolojisi yöntemiyle belirlenen yaş verileri ile morfometrik ölçümler arasında anlamlı bir korelasyon tespit edilmemiştir (p > 0,05). Vücut boyu (SVL) ile yaş arasındaki ilişki pozitif yönde olup, yaş arttıkça morfometrik ölçümlerde de artış gözlemlenmiştir. Cinsiyetler arasında büyüme oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuş (p ≤ 0,05) ve erkek bireylerin ortalama olarak dişi bireylere kıyasla daha büyük olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler, O. elegans bireylerinde iskelet kronolojisi yönteminin yaş tayini için güvenilir bir teknik olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the body size and age composition of populations of Ophisops elegans (Ménétriés, 1832) living in different localities in Turkey, to test whether there are differences between sexes and among populations in terms of body size and age, to determine the relationship between age and size, and to reveal the growth models of the populations. Material and Methods: In this study, a total of 461 O. elegans individuals collected from different localities were examined. Morphometric measurements were taken from the individuals, cross-sections were prepared from phalanges using the skeletochronology method, and lines of arrested growth (LAGs) were microscopically analyzed. The measurement data were evaluated using the SPSS statistical program, and the correlation between age and body size as well as growth differences between sexes were statistically determined. Results: As a result of statistical analyses, a significant correlation wasn't found between the age data determined by the skeletochronology method and the morphometric measurements (p > 0.05). The relationship between body size (SVL) and age was positive, with an increase in morphometric measurements observed as age increased. A statistically significant difference in growth rates between sexes was found (p ≤ 0.05), and the mean of male individuals were determined to be larger than female individuals. Conclusion: The findings of this study confirm that the skeletochronology method is a reliable technique for age determination in O. elegans individuals. Although morphometric measurements can be used for age estimation, skeletochronology remains essential for precise age determination.