İlaç taşıyıcı malzeme olarak bir polimerik jelin özelliklerinin moleküler simülasyonlar yoluyla belirlenmesi
Determination of the properties of a polymeric gel as a drug carrier material via molecular simulations
  1. Tez No: 955939
  2. Yazar: CEYDA KIMIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde alternatif akıllı ilaç taşıma sistemlerinin geliştirilmesinde yeni çapraz bağlı polimerik jellerin geliştirilmesi büyük öneme sahiptir. Bu tez çalışması kapsamında, yeni bir ilaç taşıyıcı geliştirmek için Pluronic®-tabanlı polimerik bir jelin moleküler modelleme ve simülasyonlarla incelenmesi amaçlanmıştır. Tezin amacı doğrultusunda öncelikle incelenen polimerik jellerin mekanik özellikleri elde edilmiştir. Sonrasında, jellerin içerisine ilaç molekülleri de eklenerek farklı sıcaklıklarda ilaç salımı ve enkapsülasyon etkinliği araştırılmıştır. Bu tez çalışmasındaki simülasyonlar, kaba-taneli simülasyon yöntemlerinden biri olan MARTINI kuvvet alanı ile gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, simülasyonlar sonucunda ilacın taşıyıcı sistem içindeki dağılımı, dinamik özellikleri ve etkileşimlerinin de incelenmesi sağlanmıştır. Ayrıca, ilacın salım özellikleri ve salım süreçleri de moleküler simülasyonlar ile incelenmiştir. Bu tez çalışması sonucunda elde edilen bulgular, polimerik jellerin yapıları ve bu jellere simülasyon ortamında ilaç molekülleri eklenerek ilaç taşıma kapasiteleri ve jel özellikleri ile ilgili değerli bilgiler sunmaktadır. Tez kapsamında elde edilen bilgiler ışığında yeni ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi için önemli bilgilerin literatüre sunulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the development of new cross-linked polymeric gels is of great importance in the development of alternative smart drug delivery systems. Within the scope of this thesis, it was aimed to investigate a Pluronic®-based polymeric gel by molecular modeling and simulations to develop a new drug carrier. In line with the aim of the thesis, firstly, the mechanical properties of the polymeric gels were obtained. Then, drug molecules were added to the gels and drug release and encapsulation efficiency were investigated at different temperatures. The simulations in this thesis were performed with the MARTINI force field, which is one of the coarse-grained simulation methods. In addition, the simulations allowed to investigate the distribution, dynamic properties and interactions of the drug in the carrier system. Furthermore, the release properties and release processes of the drug were also investigated by molecular simulations. The findings obtained as a result of this thesis study provide valuable information about the structures of polymeric gels and their drug transport capacities and gel properties by adding drug molecules to these gels in simulation environment. In the light of the information obtained within the scope of the thesis, important information is expected to be presented to the literature for the development of new drug carrier systems.