Giyilebilir sanat bağlamında keçe ve deneysel uygulamalar
Seal and experimental applications in the context of wearable art
- Tez No: 955955
- Danışmanlar: PROF. NESRİN ÖNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Önceleri yalnızca örtünme ihtiyacının giderilmesi amacıyla kullanılan giysiler ve tekstil ürünleri elle üretilmekteydi. Sanayi devrimi sonrasında üretimin serileşmeye başlaması birçok alanda olduğu gibi tekstilde de seri, hızlı ve kolay üretimi beraberinde getirmiştir. Üretimdeki hızın artması ve kolaylaşmasıyla disiplinlerarası yaklaşımlar ortaya çıkmış ve tekstil lifleri tekstil sanatçıları tarafından kullanılarak, sanat eserlerine dönüştürülmüştür. Giyilebilir sanat lif sanatı içinde bulunmakta ve sanatçılar farklı yaklaşımlarla yeni eserler ortaya çıkarmaktadır. Çoğu zaman içinde bulunulan çağın gereksinimleri, ihtiyaçları ya da duygusal dışavurumları sanatsal olarak ifade edilmiş, giyilebilir sanatta güçlü bir ifade aracı olmuştur. 2000'li yıllardan itibaren teknolojideki hızlı gelişim dijital bir çağ başlatmış özellikle covid-19 pandemi süreci ile birlikte hayatlarımızın büyük bir bölümü dijital dünyaya dahil olmuştur. Bu süreçte evlere hapsolunması insanları dijital medya üzerinden sosyal medya kullanımı algısal yanılsamalar yaratmakta, gerçek dünya ya bakışımızı değiştirmektedir. Çalışma, eğitim ve iş dünyası hibrit bir sisteme geçmiş bu sistemle birlikte mesai süresi kavramı yitirilmiştir. Teknolojinin olduğu her yer artık iş yerimiz, okulumuz, toplantı salonumuz olabilmektedir… Teknolojinin görünürde kolaylaştırdığı hayatlarımız aslında dijital bir dünya içerisinde hapsolmuş ve bireye ait özel zaman ve özel alan kavramlarını sarsmaya başlamıştır. Bu çalışmada dijital dünyanın hayatlarımıza olan etkisine vurgu yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Previously, clothes and textiles that were used only to meet the need for covering were produced by hand. The serialization of production after the industrial revolution has brought about massive, fast and easy production in textiles as well as in many areas. With the increase and facilitation of the speed in production, interdisciplinary approaches have emerged and textile fibers have been used by textile artists and transformed into works of art. With the understanding of“Wearable Art”, which manifests itself in fiber art, artists have started to find new forms and produce different works. Most of the time, the needs, needs or emotional expressions of the age have been expressed artistically, and wearable has been a powerful means of expression in art. Since the 2000s, the rapid development in technology has started a digital age, especially with the Covid-19 pandemic process, a large part of our lives has been included in the digital world. In this process, the use of social media through digital media creates perceptual illusions and changes our view of the real world. The world of work, education and business has switched to a hybrid system, and with this system, the concept of working time has been lost. Wherever there is technology, it can now be our workplace, school, meeting room... Our lives, which are apparently facilitated by technology, have actually been trapped in a digital world and have begun to shake the concepts of private time and private space belonging to the individual. In this study, the effect of the digital world on our lives is emphasized.