Bulut bilişim altyapılarının farklı sektörlerde verimliliğe etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cloud computing infrastructures on productivity in different sectors
- Tez No: 955965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında, bulut bilişim teknolojilerinin farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin verimliliği üzerindeki etkileri incelenmektedir. Çalışmanın kuramsal kısmında, bilişim sistemlerinin yapısı, yönetim bilişim sistemleri ile karar destek uygulamaları ele alınmış; devamında bulut bilişim kavramı, hizmet modelleri, avantajları ve sınırlılıkları detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmada, bulut teknolojilerinin operasyonel etkinlik, maliyet avantajı ve süreç iyileştirme gibi boyutlarda sağladığı katkılar sektörel farklılıklar temelinde değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak 39 sorudan oluşan bir anket formu hazırlanmış ve Google Forms üzerinden çevrim içi olarak uygulanmıştır. Örneklem, farklı sektörlerde görev yapan çalışanlara ve yöneticilere ulaşmak amacıyla sosyal medya platformları ve kurumsal e-posta ağları aracılığıyla genişletilmiş; toplamda 488 katılımcıdan geçerli veri elde edilmiştir. Araştırmada nicel yöntem benimsenmiş, veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Uygulanan analiz teknikleri arasında güvenilirlik analizi (Cronbach Alpha = 0.825), faktör analizi (KMO = 0.891, Bartlett testi anlamlı), Mann–Whitney U ve Kruskal–Wallis testleri yer almaktadır.Analizler sonucunda, katılımcıların büyük çoğunluğunun bulut bilişim teknolojilerini olumlu değerlendirdiği görülmüştür. Özellikle e-ticaret ve teknoloji sektörlerinde verimlilik algısı yüksek çıkarken, hizmet ve sağlık gibi sektörlerde güvenlik endişeleri ve uygulama güçlükleri öne çıkmıştır. Bu yönüyle çalışma, dijital dönüşüm süreçlerinde bulut teknolojilerinin daha etkin ve stratejik bir biçimde nasıl kullanılabileceğine dair yol gösterici bir çerçeve sunmayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of cloud computing technologies on the efficiency of businesses operating in various sectors. In the theoretical framework, the structure of information systems, management information systems, and decision support applications are discussed. Subsequently, the concept of cloud computing, its service models, advantages, and limitations are examined in detail. The study evaluates the contributions of cloud technologies in dimensions such as operational efficiency, cost advantages, and process improvement, based on sectoral differences. A questionnaire consisting of 39 questions was developed as the data collection tool and administered online via Google Forms. The sample was expanded through social media platforms and corporate email networks to reach employees and managers from different sectors, resulting in valid data from 488 participants. A quantitative research method was adopted, and the data were analyzed using the SPSS software. The applied analysis techniques include reliability analysis (Cronbach's Alpha = 0.825), factor analysis (KMO = 0.891, Bartlett's test significant), Mann–Whitney U, and Kruskal–Wallis tests. The analysis results indicate that the majority of participants have a positive perception of cloud computing technologies. While the perception of efficiency was higher in sectors such as e-commerce and technology, concerns regarding security and implementation challenges were more prominent in sectors like services and healthcare. In this respect, the study aims to provide a guiding framework for how cloud technologies can be used more effectively and strategically in digital transformation processes.