Katarakt cerrahisinde odak derinliği genişletilmiş göz içi lens implantasyonu sonrası görsel sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of visual outcomes after implantation of extended depth of focus intraocular lens in cataract surgery
- Tez No: 955968
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYİR GÜNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bilateral genişletilmiş odak derinlikli (Extended Depth of Focus; EDOF) göz içi lens (GİL) implantasyonu yapılan hastalarda postoperatif refraktif ve görsel sonuçları değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, bilateral RayOne EMV GİL implantasyonu yapılan ve en az 6 ay takip edilen hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların postoperatif 1. ay ve 6. ay monoküler ve binoküler düzeltilmiş ve düzeltilmemiş uzak, yakın ve ara mesafe görme keskinlikleri (GK) ölçüldü. Postoperatif 6. ayda binoküler kontrast duyarlılık değerleri ve defokus eğrileri kaydedildi. Hasta memnuniyeti CatQuest-9SF anketinin Türkçe versiyonu ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 25 hastanın 50 gözü dahil edildi. Ortalama yaş, 63,64 ± 10,53 yıl (aralık: 29 ile 78 yıl), ortalama takip süresi ise 14,52 ± 5,6 ay (aralık: 6 ile 24 ay) idi. Postoperatif 6. ayda ortalama sferik ekivalan -0,56 ± 0,42 diyoptri (D) (aralık: -1,50 ile 0,38 D) idi. Postoperatif 6. ayda binoküler düzeltilmemiş uzak GK 0,02 ± 0,03 logMAR (aralık: 0 ile 0,1 logMAR) iken binoküler düzeltilmemiş ara mesafe GK ise 0,18 ± 0,07 logMAR (aralık: 0 ile 0,3 logMAR) idi. Hastaların %96'sında binoküler düzeltilmemiş uzak GK 0,04 logMAR ve daha iyi; %80'inde binoküler düzeltilmemiş ara mesafe GK 0,2 logMAR ve daha iyi olarak saptanırken ; düzeltilmemiş yakın GK %80 hastada 0,3 logMAR ve daha iyi düzeydeydi. Hastaların %40'ı yakın görüş için adisyon ihtiyacı duymazken, %60'ı yakın görüşte adisyon ihtiyacı duymaktaydı. Ortalama yakın adisyon ihtiyacı 1,33 ± 0,34 D (aralık: 0,75 ile 2 D) idi. Tüm hastalar uzak ve ara mesafede gözlükten bağımsızdı. Kontrast duyarlılık değerleri postoperatif 6. ayda normal sınırlardaydı. Hasta memnuniyet oranı %96 idi. Takiplerde 3 hastanın 4 gözünde arka kapsül kesafeti gelişti ve hepsi Neodymium-doped Yttrium Aluminum Garnet (Nd: YAG) lazer kapsülotomi ile tedavi edildi. Sonuç : Katarakt cerrahisinde EDOF GİL implantasyonu, binoküler uzak ve ara mesafede mükemmel görsel sonuç, yüksek hasta memnuniyeti ve yüksek oranda gözlük bağımsızlığı sağlayan kullanışlı bir seçenektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate visual and refractive outcomes, as well as patient satisfaction after bilateral implantation of an Extended depth-of-focus (EDOF) intraocular lens (IOL). Methods: We retrospectively reviewed the medical records of patients who underwent bilateral RayOne EMV IOL implantation during cataract surgery. Patients who were followed up for at least 6 months were included in the study. Patients' monocular and binocular uncorrected distance visual acuity ,corrected distance visual acuity , uncorrected intermediate visual acuity, distance corrected intermediate visual acuity and contrast sensitivity were measured at the 1st and 6th months postoperatively. Defocus curves and spectacle independence were recorded at postoperative 6th month. Visual symptoms and satisfaction were assessed using the CatQuest-9SF questionnaire. Results: 50 eyes of 25 patients were included. Mean age was 63,64 ± 10,53 years (range: 29-78 years) and the mean follow-up period was 14,52 ± 5,6 months (range: 6 – 24 months). At Month-6, the mean spherical equivalent was -0,56 ± 0,42 D (range: -1,50 – 0,38 D) . The mean binocular uncorrected distance visual acuity was 0,02 ± 0,03 logMAR (range: 0-0,1 logMAR), while binocular uncorrected intermediate visual acuity was 0,18 ± 0,07 logMAR (aralık: 0-0,3 logMAR). Binocular uncorrected distance visual acuity was 0,04 logMAR or better in 96% of patients, uncorrected intermediate visual acuity was 0,2 logMAR or better in 80%, and uncorrected near visual acuity was 0,3 logMAR or better in 80% of patients. While 40% of the patients had satisfactory near vision, %60 needed additional power for near vision. The mean additional power for near vision was 1,33 ± 0,34 D (range: 0,75-2 D). All patients were independent of spectacles at intermediate and far distances. Total satisfaction was achieved in 96% of patients. Contrast sensitivity values were within normal limits postoperatively in the 6th month. Posterior capsule opacification developed in 4 eyes of 3 patients during follow-up period. All of them were treated with Nd:YAG laser capsulotomy. Conclusion: Bilateral implantation of EDOF IOL provided excellent visual outcomes at intermadiate and distance vision with a high level of satisfaction.