Yerel haberin dijital dönüşümü: Yozgat basılı gazeteleri ve internet sitelerinin karşılaştırılması
Digital transformation of local news: Comparison of Yozgat printed newspapers and websites
- Tez No: 956013
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİ EKİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, dijitalleşme sürecinin yerel gazetecilik üzerindeki etkileri Yozgat ili özelinde incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, Yozgat'ta yayımlanan altı yerel gazetenin basılı ve dijital sürümlerindeki haber üretimi ile içeriklerinde meydana gelen değişimleri analiz ederek, yeni medya teknolojilerinin yerel basına getirdiği dönüşümleri ortaya koymaktır. Çalışmada, dijitalleşmenin gazetecilikte içerik yapısı, haberin sunumu, haber kaynakları ve yerellik vurgusu üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmada, 2024 yılı Şubat ayında Yozgat merkezinde yayımlanan altı yerel gazete ile bu gazetelerin internet sitelerinde yer alan haberler veri setini oluşturmuştur. Hem nicel hem de nitel içerik analizi yöntemleri kullanılmış; haberlerin kategorisi, kaynağı, kapsamı, başlık özellikleri ve görsel-işitsel öğe kullanımı gibi değişkenler sistematik biçimde kodlanmıştır. Veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş, bulgular ise içerik odaklı yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre dijitalleşme, yerel gazetelerde görsel-işitsel içerik ve haber çeşitliliğini artırmakta; başlıklarda yerellik vurgusunu öne çıkarmaktadır. Ancak bazı kategorilerde ajans kaynaklı içeriklerin baskın olması, editoryal özgünlüğü sınırlamaktadır. Basılı ve dijital gazeteler arasında haber sayısı, kapsam ve içerik bakımından belirgin farklar ortaya çıkmıştır. Yerel gazetelerin dijitalleşme sürecinde teknolojik olanaklardan tam anlamıyla yararlanamadığı; özellikle etkileşim ve multimedya kullanımı açısından potansiyelin gerisinde kaldığı saptanmıştır. Bu çalışma, Anadolu'da yerel medya ile dijitalleşme ilişkisini güncel bir örnekle ele almakta ve yerel gazetelerin dijitalleşme süreçlerine yönelik öneriler sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the effects of the digitalization process on local journalism are examined in Yozgat province. The main objective of the research is to analyze the transformations brought by new media technologies to the local press by evaluating the changes in news production and content in both the print and digital editions of six local newspapers published in Yozgat. The study questions the impact of digitalization in journalism on content structure, news presentation, news sources, and the emphasis on locality. The data set of the research consists of news articles published in six daily newspapers based in Yozgat and their respective websites in February 2024. Both quantitative and qualitative content analysis methods were employed, and variables such as news category, source, scope, headline characteristics, and the use of visual-audio elements were systematically coded. The data were evaluated statistically and the findings were interpreted content-oriented. According to the research findings, digitalization increases the use of visual-audio content and the diversity of news in local newspapers, emphasizes locality in headlines, yet the dominance of agency-based content in certain categories limits editorial originality. Significant differences were identified between print and digital newspapers in terms of the number of news articles, scope, and content. It was determined that local newspapers could not fully utilize technological opportunities in the digitalization process, particularly lagging behind in terms of interactivity and multimedia usage. This study addresses the relationship between local media and digitalization in Anatolia through a current example and contributes to the literature by providing recommendations for the digitalization processes of local newspapers.