Havacılık motorlarında kullanılan yakıt pompalarının tork ölçüm tekniğinin oluşturulması
Establishing a torque measurement technique for fuel pumps used in aviation engines
- Tez No: 956012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRAHAN ALABAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KÜMÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Havacılık motorlarında yakıt ya da yağ pompaları gibi sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemlerin içinde kullanılan akışkanlar farklı sıcaklıklarda farklı viskozite ve yoğunluk değerlerine sahip olmaktadır. Çalışmanın amacı; sıcaklıktan dolayı farklı viskozite ve yoğunluk değerlerine sahip akışkanın, havacılık motorunda kullanılan yakıt pompası tarafından hareket ettirilebilmesi için dişli kutusunun (testler sırasında dişli kutusu yerine elektrik motoru kullanılmıştır) yakıt pompasına uygulaması gereken en uygun güç değerinin hangi sıcaklık ve basınçta olduğunu tork ölçüm tekniği ile testler yaparak ölçmektir. Bu testler sırasında; havacılık motoru yakıt pompası, pompayı sürecek olan elektrik motoru, elektrik motoru ve pompa şaftını birleştirmek amacıyla kullanılan güç aktarımı ve hizalama (alignment) konusunda yardımcı olan kaplin, akışkanın sıcaklığını değiştiren şartlandırıcı, sıcaklık ve basınç ölçümü yapan sensörler ve veri toplama sistemi kullanılmıştır. Bu sistemler kullanılarak belirlenmiş koşullarda testler koşulmuştur. Test sonuçları grafik haline getirilerek çeşitli karşılaştırma ve yorumlamalar yapılmıştır. Sonuç olarak test sisteminde kullanılan yakıt pompasının dişli kutusundan (test sırasında dişli kutusu yerine elektrik motoru kullanılmıştır) çekeceği en düşük güç miktarının hangi sıcaklık ve basınç değerinde olduğu elektrik motorunda bulunan tork sensörü yardımı ile ölçülmüştür. Böylece test edilen havacılık motoru yakıt pompasının fazla yakıt ve yağ sarfiyatının önüne geçip verimli ve daha az emisyonlu uçuşu hakkında önemli bir bilgi elde edilmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Systems such as fuel or oil pumps are used in Aviation Engines. The fluids used in these systems have different viscosity and density values at different temperatures. The aim of the study is to measure the optimum temperature and pressure at which the gearbox (electric motor was used instead of gearbox during the tests) should apply the optimum power to the fuel pump in order to move the fluid with different viscosity and density values due to temperature by the fuel pump used in the aviation engine by performing tests with torque measurement technique. During these tests, the aviation engine fuel pump, the electric motor to drive the pump, the coupling used to connect the electric motor and the pump shaft to assist in power transmission and alignment, the conditioner to change the temperature of the fluid, sensors to measure temperature and pressure, and the data acquisition system were used. Using these systems, tests were run under specified conditions. The test results were converted into graphs and various comparisons and interpretations were made. As a result, the temperature and pressure at which the lowest amount of power the fuel pump used in the test system will draw from the gearbox (an electric motor was used instead of a gearbox during the test) was measured with the help of the torque sensor on the electric motor. Thus, important information will be obtained about the efficient and less emission flight of the tested aviation engine fuel pump by preventing excessive fuel and oil consumption.