Okul servis sürücülerinin karıştığı trafik kazalarında uykululuk ilişkisinin araştırılması: Yozgat ili akdağmadeni ilçesi örneği
Investigation of the relationship between sleepiness and traffic accidents involving school bus drivers: the case of akdağmadeni̇ district, Yozgat province
- Tez No: 956032
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Halk Sağlığı, Kulak Burun ve Boğaz, Chest Diseases, Public Health, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uyku bozuklukları, trafik kazalarının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Okul servis sürücülerinin karıştığı trafik kazalarında uykululuk ve uyku apnesi sendromunun etkileri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı Yozgat ili Akdağmadeni ilçesindeki okul servis sürücülerinin karıştığı trafik kazalarında uykululuk halinin ilişkisi incelemek ve trafikte uykululuk ilgili süreçlere dair alınması gereken önlemleri ortaya koymaktır. Çalışmada nicel yöntem kullanılmış ve Yozgat ili Akdağmadeni ilçesinde çalışan 112 okul servis sürücüsünün katıldığı bir anket uygulaması yapılmıştır. Araştırmaya katılan okul servis sürücülerinin uykululuk düzeyinin büyük oranda normal olduğu belirlenmiştir. Okul servis sürücülerinde yaşı, çocuk sayısı, işyerinde çalışma süresi ve eğitim düzeyi uykululuk hali etkilemektedir. Okul servis sürücülerin uykululuk puanı ile trafik kazalarında uykunun etkisi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları 112 okul servis sürücüsünün verdiği yanıtlarla sınırlıdır. Elde edilen bulgular ile okul servis sürücülerine yönelik sağlık taramaları ve eğitim programlarının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sleep disorders are among the main causes of traffic accidents. Sleep apnea and drowsiness are the main causes of school bus drivers being involved in traffic accidents. The aim of this study is to examine the relationship between traffic accidents and drowsiness in school bus drivers in the Akdağmadeni district of Yozgat province and to present the precautions that need to be taken regarding drowsiness in traffic. The study used a quantitative method and a survey was conducted with 112 school bus drivers working in the Akdağmadeni district of Yozgat province. It was determined that the sleep levels of the school bus drivers participating in the study were mostly normal. The age, number of children, working hours and education level of the school bus drivers affect their sleep. It was determined that there was no significant relationship between the sleepiness score of school bus drivers and the effect of sleep on traffic accidents. The results of the study indicate that the sleepiness score of school bus drivers has no effect on traffic accidents in the literature.