Türk halk müziğinde toplu icra geleneği: Bağlama takımı örneği
Collective performance tradition in Turkish folk music: The example of the bağlama ensemble
- Tez No: 956046
- Danışmanlar: DOÇ. KENAN SERHAT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışma, Türk halk müziğinde toplu icra ve çalma-söyleme geleneğinin temsillerinden biri olan Bağlama Takımı'nın; tarihsel süreci, çalışma prensipleri, repertuvarları ve işleyişi kapsamında ele alınarak, Türk halk müziğinde Bağlama Takımı'nın yerini ve halk müziği geleneğine etkisini ayrıntılı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Bağlama Takımı topluluklarının yanı sıra Türkiye dışında kullanılan çalgı ailesi toplulukları da incelenmiştir. Bağlama Takımı hakkında detaylı araştırma yapmak amacıyla ulaşılabilen bilirkişilerle görüşülmüştür. Bağlama Takımı'nda görev almış sanatçılar, TRT sanatçıları, akademisyenler ve konuya dair arşiv sahibi kişilerle yapılan görüşmeler aracılığıyla nitel verilere ulaşılmıştır. Görüşme verileri ses kaydı ve yazılı olmak üzere iki şekilde elde edilmiştir. Bağlama Takımı'na ait bilgiler betimsel analiz yöntemiyle kategorize edilmiştir. Belirlenen sınırlılıklar kapsamında TRT ve özel kurumlarda kurulan bazı Bağlama Takımı topluluklarının albümlerine, icra kayıtlarına, sanatçı ve repertuvarlarına örnek verilmiştir. Çalışmadaki işitsel veriler QR kod oluşturularak gösterilmiştir. Sonuç bölümünde ise bilirkişilerin ortak görüşte olduğu ve olmadığı konular olmak üzere iki başlık altındaki tespitler belirtilmiştir. Bağlama Takımı ile ilgili edinilen bilgiler ve tespitler; Türk halk müziğindeki toplu icra kültürü, bağlama ailesi sazlarının kullanılması, seçkin repertuvardan oluşması ve halk müziğinin tezene birliği ile yöre tavırlarını yansıtması konularını ortaya koymak açısından önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine in detail the historical process, working principles, repertoire, and functioning of the Bağlama Ensemble — one of the representative forms of collective performance and the playing-singing tradition in Turkish folk music — by addressing its place and influence within the tradition of Turkish folk music. In addition to Bağlama Ensembles, string instrument ensembles used outside of Turkey are also examined. To conduct a detailed investigation of the Bağlama Ensemble, interviews were held with accessible experts. Qualitative data were obtained through interviews with artists who have served in Bağlama Ensembles, TRT artists, academicians, and individuals possessing relevant archives. The interview data were collected both in audio recordings and written form. Information related to the Bağlama Ensemble was categorized using descriptive analysis methods. Within the scope of identified limitations, examples from albums, performance recordings, artists, and repertoires of some Bağlama Ensembles established in TRT and private institutions were presented. Audio materials in the study were made accessible via QR codes. In the conclusion section, findings are presented under two main headings: points of consensus and disagreement among the experts. The knowledge and findings obtained regarding the Bağlama Ensemble are significant for highlighting aspects such as the collective performance culture in Turkish folk music, the use of bağlama family instruments, the selection of distinguished repertoire, and the reflection of regional characteristics with the unity of the folk musician (tezene).