Karayolları Trafik Kanunu'na göre motorlu aracın işletilmesinden doğan müteselsil sorumluluk
Joint liability from operation of motor vehicles
- Tez No: 956047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Motorlu aracın işletilmesinden doğan sorumluluk esasında bir haksız fiil sorumluluğudur. Sorumluluğa ilişkin hükümler Karayolları Trafik Kanunu m. 85 ve devamında yer alır. KTK m. 85/I'e göre motorlu aracın işletilmesi, bir kişinin ölümüne, yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına neden olursa işleten ve bağlı olunan teşebbüs sahibi meydana gelen zararlardan müştereken ve müteselsilen sorumludur. Düzenlemede kusur unsuruna yer verilmemesi ve motorlu aracın işletilmesinin sorumluluğun doğması için yeterli görülmesi nedeniyle sorumluluk, tehlike esasına dayanan bir kusursuz sorumluluk niteliği taşır. Motorlu aracın işletilmesinin tehlikeli faaliyet sayılması ve sık şekilde büyük zararlar meydana getirmesi nedeniyle araç işletenlere mali sorumluluk sigortası yaptırma zorunluluğu getirilmiştir. Trafik kazasının meydana gelmesiyle beraber birden fazla kişinin müteselsil sorumluluğu doğmaktadır. Motorlu aracın işletilmesinden doğan müteselsil sorumluluğun, genel düzenlemelerden farklılaştığı noktalar mevcuttur. Zarar müteselsil sorumlular arasında kusur, işletme tehlikesi gibi kıstaslara göre paylaştırıldıktan sonra kendi üzerine düşen miktardan fazlasını ödeyen borçlu diğerlerine karşı rücu hakkı doğar. Ancak işleten, aracın verdiği zararlardan asıl sorumlu tutulan kişi olması nedeniyle sigortacısına karşı rücu hakkını kullanamamalıdır. İşleten kaza günü itibarıyla zararın tamamı bakımından mütemerrit olurken sigortacı, kendisine başvuru yapılmasından sonra sekiz iş günü geçmesiyle temerrüde düşer. Bahse konu kişilere karşı açılan tazminat davası ister belirsiz alacak davası ister kısmi dava olsun ıslahla artırılan miktar da dahil olmak üzere alacağın tamamı bakımından temerrüt tarihinden itibaren faiz yürütülmelidir.
Özet (Çeviri)
Liability arising from the operation of motor vehicles is classified as tort liability and is regulated under Art. 85 and subsequent provisions of the Highway Traffic Law. According to Art. 85/I, the operator of a motor vehicle and the enterprise owner are jointly and severally responsible for damages caused by the vehicle's operation, such as loss of life, injury, or property damage. Importantly, fault is not a prerequisite; liability is based solely on the act of operation, constituting a strict liability rooted in the inherent danger of vehicle use. Due to this risk, vehicle operators are required to carry compulsory liability insurance. In the event of a traffic accident, multiple parties may be held jointly and severally liable. Unlike general joint liability rules, the damages are apportioned among liable parties based on fault and operational risk. The party who pays more than its due has the right of recourse against others. However, since the operator is primarily responsible for the damages, they cannot exercise this recourse against their insurer. The operator becomes in default regarding the total damages from the date of the accident, while the insurer falls into default if eight working days pass after a claim is submitted. In any compensation lawsuit—whether for an uncertain receivable or a partial claim—the entire amount, including increased amounts due to legal notices, accrues interest from the default date. This framework emphasizes the strict liability and special procedural rules applicable to damages arising from motor vehicle operation.