Nermin Yıldırım'ın eserlerinde kadının toplumsal bellekteki yeri
The position of women in social memory in Nermin Yildirim's works
- Tez No: 956075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÜLLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada farklı disiplinlerin merkezinde yer alan toplumsal bellek ve kadın kavramlarına odaklanılmakta ve bu mefhumların Nermin Yıldırım'ın eserlerindeki tezahürleri irdelenmektedir. Yıldırım, kadının toplumsal bellekteki yerini ve bu bağlamda ortaya çıkan çeşitli meseleleri ironik dille ele almaktadır. Bellek, hafıza ve toplumsal kadın algısı eserlerin kuramsal temellerini oluştururken aynı zamanda eserler bu unsurlar aracılığıyla yapısal olarak şekillenmektedir. Bellek denildiğinde akla öncelikle kişisel hafıza gelse de araştırmalar belleğin toplumsal çerçevede şekillendiğini ortaya koymaktadır. Toplumun hafızasının oluşumunda, söylem pratikleri aracılığıyla kültür, inanç, sosyal yapı ve ekonomi gibi çeşitli paradigmalar etkili olmaktadır. Toplumsal bellekte yer alan bu dinamikler, bireylerin davranışlarını belirgin şekilde etkilemektedir. Bireylerin ve toplumun hafızasını şekillendiren paradigmalar, bireylere belirli davranış kalıpları ve roller yüklemektedir. Bu roller ise kadınlar üzerinde farklı biçimlerde baskı ve kontrol mekanizmaları oluşturmaktadır. Günümüzde değişen toplumsal koşullar doğrultusunda kadınların karşılaştıkları sorunlar edebî türlerin merkezinde giderek daha fazla yer almaktadır. Bu çalışmada, kadınların yaşadığı sorunlar karşısında içine düştükleri psikolojik ikilemlerin Nermin Yıldırım'ın söylemine nasıl yansıdığı ele alınmaktadır. Araştırma sürecinde yalnızca edebiyat değil, psikoloji, sosyoloji ve felsefe gibi farklı disiplinlerden de yararlanılmıştır. Bu tez, günümüzde üretmeye devam eden ve edebî faaliyetlerini sürdüren Nermin Yıldırım'ın eserlerinde toplumsal bellekteki kadın algısının nasıl yansıtıldığını tespit etmeyi ve yorumlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study centers on the concepts of collective memory and the representation of women, examining these themes through the works of Nermin Yıldırım. Yıldırım addresses the place of women in social memory and various issues that arise in this context with ironic language. Her works construct memory, collective remembrance and the perception of women simultaneously through interconnected elements. While memory often evokes notions of personal recollection, scholarly research highlights that it is predominantly shaped within a social context. Through various social practices such as cultural rituals, belief systems, language, social interaction, and economic activities collective memory is formed,heavily influenced by specific paradigms. These dynamics in social memory significantly affect the behavior of individuals. Paradigms that shape the memory of individuals and society impose certain behavioral patterns and roles on individuals. These roles, in turn, create pressure and control mechanisms on women in different ways. In the context of contemporary social transformations, the issues faced by women have increasingly been positioned at the core of literary narratives. This study further investigates how psychological struggles encountered by women are reflected in Nermin Yıldırım's literary discourse. The research adopts an interdisciplinary approach, drawing insights from literature as well as psychology, sociology, and philosophy. Ultimately, this thesis aims to identify and interpret the representations and transformations of the perception of women within the collective memory as portrayed in Nermin Yıldırım's works, where the drive for survival and creativity is persistently foregrounded.