Türkiye Trakyası'nda yaşayan Patriyotların geleneksel oyunları
Traditional dances of patriots living in Turkish Thrace
  1. Tez No: 956214
  2. Yazar: SEREN ERAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYRİN ERSÖZ, PROF. DR. BÜLENT KURTİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Lozan Antlaşmasının bir sonucu olarak gerçekleştirilen mübadele ile Türkiye Trakyası'na yerleştirilen Patriyotlar kendilerine özgü birçok gelenek ve göreneği günümüze kadar yaşatmayı başarmışlardır. Özellikle Patriyotların geleneksel oyunları günümüzde bölgenin halk oyunları repertuvarı içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikle çalışmanın evreni olan Türkiye Trakyası içerisinde yaşayan Patriyotların Lozan mübadelesi öncesi ve sonrası durumları ele alınarak günümüzde yerleşik olarak bulundukları yerler gerçekleştirilen alan araştırması ve literatür çalışması sonucunda tespit edilmiştir. Bu farklı bölgelerde bulunan ve çalışmanın başlıca konusu olan oyunlara kaynak olabilecek kişiler ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler sonucunda hem güncel hem de arşiv nitelikli malzemeler elde edilmiştir. Tez kapsamında bu malzemeler değerlendirilmiş ve analiz edilerek aktarılmışlardır. Sonuç olarak Patriyotların oldukça geniş bir geleneksel oyun repertuvarının bulunduğu ve bu oyunların bazı genel özellikleri ortak olarak taşıdığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu oyunların bazılarının geleneksel olarak icra edildikleri yerlerin Patriyotların yaşadıkları belirli bölgelerle sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Bir diğer önemli tespit ise oyun ve ilgili unsurlarının gerek mübadele sonrası kültürel kimliğin inşası sürecinin gerekse kültürel etkileşimin bir sonucu olarak bazı değişimlere uğramış olduğudur. Ayrıca çalışma kapsamında geleneksel Patriyot oyunlarının ve bu oyunlar ile ilgili unsurların Patriyot gelenekleri ile olan bağlantıları da ayrıca incelenmiş ve bu hususta elde edilen bulgular aktarılmıştır. Çalışmanın son kısmında ise elde edilen tüm tespitler aktarılırken, tespit edilen oyunlar ve bu oyunlar ile ilgili unsurların korunmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Patriots, who were settled in Turkish Thrace as a result of the exchange carried out as a result of the Treaty of Lausanne, have managed to keep many of their unique traditions and customs alive until today. Especially the traditional dances of the Patriots hold an important place in the folk dance repertoire of the region today. Within the scope of the study, first of all, the situation of the Patriots living in Turkish Thrace, which is the universe of the study, before and after the Lausanne exchange was discussed, and the places where they are settled today were determined as a result of the field research and literature research. Interviews were held with people in these different regions who could be the source of the dances that are the main subject of the study, and as a result of these interviews, both current and archival materials were obtained. Within the scope of the thesis, these materials were evaluated, analyzed and presented. As a result, it has been determined that the Patriots have a very wide repertoire of traditional dances and that these dances share some general features It has also been determined that the places where some of these dances are traditionally performed are limited to certain regions where the Patriots live. Another important determination is that the dance and its related elements have undergone some changes as a result of both the process of cultural identity construction after the exchange and cultural interaction. In addition, within the scope of the study, the connections between traditional Patriot dances and the elements related to these dances and Patriot traditions were also examined and the findings obtained in this regard were conveyed. In the last part of the study, all the findings are explained and suggestions are made for the protection of the identified dances and the elements related to these dances.