20. yy sanatında tüketim nesnesi-sanat yapıtı ilişkisi
20th century art: The relationship between the object of consumption and the work of art
- Tez No: 956213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA TUFAN BAKNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tarih boyunca değişen toplumsal yapının etkisi ile, kültür, gelenek ve değerler ile şekillenmiştir. Sanayi devrimi beraberinde yeniden şekillenen dünyayı, toplumsal ve kültürel çapta popülaritenin yönettiği farklı alışkanlıklar ile tanıştırmıştır. Sanayinin gelişimi ile ortaya çıkan tüketim kültürü sonucunda metalara olan talep artmış ihtiyaç dışı tüketim ortaya çıkmıştır. Bu artışlar beraberinde olumsuzluklar getirmiş ve İnsanın yaşam biçiminden duygu dünyasına kadar zarar vermeye başlamıştır. Dünya, kapitalist yarışların sürdürüldüğü, endüstriyel devlerin kontrolsüz üretimiyle ve reklamlar aracılığıyla insanlara tüketimin dayatıldığı bir yere dönüşmüştür. Bu tezde, sosyal yapıların içinde krallıklar kuran tüketim kültürü ve toplumların dayatılan nesneler ile insan hayatını nasıl değiştirip şekillendirdiğini sanatsal bağlamda konu edilecektir. Modern yaşamda insanlar sistemin dışında kalmamak ve tüketim harcamalarını finanse edebilmek için beyaz yakalı robotlara dönüşmüştür. Kitle iletişim araçlarıyla birlikte pazarlama alanında hızla yapılan tanıtım ve reklamlar ile tüketim, modern ve popüler dünyanın yeni alışkanlıklarından birine haline gelmiştir. Aynı zamanda sanat dünyasının yeni malzemesi olarak da ön plana çıkarak konu edilmeye başlanmıştır. Çalışma, odağına bu meseleleri farklı sanat akımları ve yapıtlardan örnekler ile ele alarak açıklamayı hedeflemektedir. Literatür taraması konu içeriği ve kavramsal çerçevede film, müzik, reklam ve farklı disiplindeki alanlar incelenecektir. Sosyoloji, ekonomi, teknoloji ve dijitalleşme gibi disiplinlerdeki okuma ve çalışmalar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, culture has been shaped by traditions and values, with the effect of changing social structure. The industrial revolution introduced the reshaped world to different habits governed by popularity on a social and cultural scale. As a result of the consumption culture that emerged with the development of industry, the demand for commodities increased, and consumption out of need emerged. These increases have brought negativity and have started to harm people's way of life and the world of emotions. The world has become a place where capitalist races continue, where consumption is imposed on people through the uncontrolled production of industrial giants and advertisements. In this thesis, the consumption culture that establishes kingdoms within social structures and how societies change and shape human life with the imposed objects will be discussed in an artistic context. In modern life, people have turned into white-collar robots to not be left out of the system and to finance their consumption expenditures. Consumption has become one of the new habits of the modern and popular world, with the rapid promotion and advertisements in the field of marketing through mass media. At the same time, it has come to the forefront as the new material of the art world. The study aims to explain these issues by focusing on examples from different art movements and artworks. The literature review provides a contextual and conceptual.